Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ALIMENTY, ODSETKI, ARESZT

Mateusz Szymkowiak24 października 20192 komentarze

Zapewne wiesz droga czytelniczko/drogi czytelniku, że od rat alimentacyjnych płatnych miesięcznie należne są odsetki za opóźnienie.

Odsetki za opóźnienie od alimentów

Wysokość odsetek za opóźnienie reguluje kodeks cywilny – obecnie (tj. na 24 października 2019 roku) 7 % w skali roku /ich wysokość wynosi sumę stopy referencyjnej NBP i 5,5 procent/.

Odsetki za opóźnienie należą się w przypadku….. no właśnie opóźnienia, tj. zawinionego lub niezawinionego niedochowania terminu płatności.

Termin płatności alimentów

W Polsce z reguły alimenty są ustalane do płacenia na dzień 10-ty każdego miesiąca, a zatem od dnia następnego może powstać opóźnienie.

Pobyt w areszcie a wymagalność alimentów

Pewien rodzic miał wątpliwość i poprosił mnie o wyjaśnienie. Otóż chciał wiedzieć czy w razie jego pobytu w zakładzie karnym w celu odbywania kary pozbawienia wolności (orzeczonej za niealimentayję) alimenty lub chociażby płatność odsetek za opóźnienie ulega zawieszeniu.

WYJAŚNIAM: Pobyt w areszcie lub zakładzie karnym nie zwalnia zobowiązanego rodzica od obowiązku płatności alimentów w terminie ustalonym w wyroku lub ugodzie sądowej. Odsetki za opóźnienie również się należą.

 

 

 

Po więcej informacji zapraszam na www.adwokat-szymkowiak.pl albo na blog o prawie karnym www.areszt-tymczasowy.pl .

Polecam Ci również Z adwokatem przez życie i Obronną ręką w sprawie karnej .

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Ben White na Unsplash.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara 18 grudnia, 2020 o 21:39

Jak mogę się skontaktować z narzeczonym? On nic nie ma i raczej nie wie jak cokolwiek załatwić bo jest pierwszy raz w takiej sytuacji. Odwiedziny wstrzymane COVID dzwonić z zewnątrz tez nie mozna on musi zadzwonic ale jak ma to zrobić skoro nic nie ma. Jak mu mogę pomóc. Jest w areszcie od 15 grudnia, wiem ze to zaledwie kilka dni ale dla nas to wieki a najgorsza jest bezsilność.

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 20 grudnia, 2020 o 15:21

Sugeruję wnioskować do prokuratora prowadzącego śledztwo o zgodę na widzenie lub kontakt telefoniczny, ewentualnie zamianę aresztu na poręczenie majątkowe.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: