Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

DOMNIEMANY ZABÓJCA 10-LETNIEJ KRISTINY ZE STATUSEM >NIEBEZPIECZNY<

Mateusz Szymkowiak06 października 2019Komentarze (1)

W minionym tygodniu miałem okazję (zawodowo)  odwiedzić areszt śledczy. Po tym jak uzyskałem zgodę prokuratora udałem się  do aresztu śledczego w Bielsku-Białej na spotkanie z moim aresztowanym klientem Bogdanem.

Po pokonaniu bramy aresztu, wpisaniu na listę odwiedzających i przeszukaniu (5 minut) udałem się do ewidencji(10 minut). Następnie do szefa zmiany (12 minut) i oddziałowego(15 minut). Potem pokierowano mnie do pokoju widzeń (18 minut). W pokoju widzeń na doprowadzenie klienta czekałem – jak zwykle – z pół godziny (jestem w areszcie już 48 minut a nawet nie spotkałem się z klientem…).

Dlatego wykorzystując dany mi czas :-), zacząłem się zastanawiać, na ile zmieniłoby się funkcjonowanie  Bogdana, gdyby komisja penitencjarna przyznała mu status aresztowanego>niebezpiecznego<.

Podobnie jak Jakub A., który podejrzewany jest o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Morwin. Temu mężczyźnie już w czerwcu 2019 roku przyznano taki status.

ARESZTOWANY ZE STATUSEM „N”

Każdą aresztowaną osobę lub skazanego odbywającego karę komisja penitencjarna klasyfikuje. Jedna z klasyfikacji to status osoby niebezpiecznej. O przyznaniu aresztowanemu statusu niebezpiecznego zawiadamia się sędziego penitencjarnego.

>N-ka< jest w sposób szczególny „zabezpieczana”. Z jednej strony oddziela się taką osobę ściślej od współosadzonych i funkcjonariuszy służby więziennej. Z drugiej strony ogranicza się >N-ce< poruszanie po areszcie/zakładzie karnym. Może się on/ona poruszać tylko w ramach oddziału aresztu, na którym jest zakwaterowana.

„Niebezpieczni” z reguły przebywają w pojedynczych celach, nie mają też prawa do używania własnej odzieży. Przyodziewa się ich w czerwone, tudzież wypłowiałe – pomarańczowe drelichy.

Ich cele są specjalnie przystosowane , co oznacza, że wszystko jest mocniej przykręcone lub osłonięte. Niejednokrotnie cele takie pozostają pod stałym monitoringiem. W tym wypadku chodzi o to, żeby >N-ka< nie mógł zrobić sobie lub osobom, z którymi ma styczność krzywdy.

Niebezpieczni są częściej poddawani kontroli osobistej. Mianowicie za każdym razem jak opuszczają i jak wracają do celi.

Bodajże największym utrudnieniem dla aresztowanego ze statusem niebezpieczny jest brak możliwości odbycia widzenia w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt z osobami odwiedzającymi. Nie ma on lub ona także możliwości spożywania napojów i artykułów spożywczych podczas takich widzeń.

KOMU PRZYSŁUGUJE >N-KA<

Sprawcom, podejrzanym o najgroźniejsze przestępstwa, po prostu. Są wśród tych przestępstw: zamach na konstytucyjny organ państwa, na niepodległość, piractwo, przestępstwa popełnione w grupie przestępczej czy ze szczególnym okrucieństwem, albo z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych.

Ponadto komisja penitencjarna przyznając status niebezpiecznego przygląda się  właściwości i warunkom osobistym aresztowanego. Następnie ocenia sposób zachowania się podczas pobytu w areszcie śledczym lub stopień demoralizacji aresztowanego. Dalej weryfikuje czy dana osoba stwarza poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego.

Tylko osoby, które cechują takie zachowania i warunki osobiste otrzymają od administracji aresztu śledczego zużyte jaskrawe wdzianka i sfatygowane obuwie.

Dla przypomnienia jak rozpoczęła się sprawa Jakuba A. polecam Ci zapoznanie się z wpisem: PODEJRZANY O ZABÓJSTWO 10-LATKI ; JAK PRZYZNANIE DO WINY RZUTUJE NA TYMCZASOWE ARESZTOWANIE.

Polecam  Ci też mój autorski podcast: KRĄG PRZESTĘPSTWA # 1 – posiedzenie aresztowe a obrona konieczna

Zdjęcie dzięki uprzejmości autorki  kyryll ushakov na  Unsplash.com.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

MR Saleh 26 sierpnia, 2020 o 08:06

Droga Pani A,mamo Jakuba:”nie może dopuścić się takiego czynu, był zawsze grzecznym chłopcem” Syn Jest niewinny.To znowu falszywa propaganda,akcja policji ktora Go wrabia.Pani wierzy w Jego niewinnosc,my wszyscy w polsce walczymy z systemem”bezprawia” i sprawiedliwosci stanie sie zadosc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: