Zanim poczytasz Drogi Czytelniku dalej proponuję Ci zapoznać się z nowszym wpisem pt.: PONOWNE ZAWIESZENIE KARY?JUŻ SIĘ NIE DA.
W połowie sierpnia życie Konrada legło w gruzach. Tak przynajmniej myśli. Ponieważ dostał bilet do Zakładu Karnego w Cieszynie; 15 września br. ma się stawić do odbycia kary 4 miesięcy pozbawienia wolności. Dlatego w piątek po południu spotkaliśmy się w kancelarii (by the way mamy nową siedzibę – Nad Niprem 5/2, BB), a Konrad prosił o pomoc w tej sytuacji.
MIAŁA BYĆ KARA W ZAWIESZENIU
Rok temu, w czerwcu, Konradowi zdażyło się zbluzgać policjanta na służbie. Z tego co mówił mi Konrad policjant go prowokował podczas kontroli drogowej. Nie ma sensu wnikać w szczegóły, podobno wyrwało mu się w stronę funkcjonariusza „ty zakuta głupia pało”. Trudno, stało się.
Sąd skazał Konrada za „znieważnie funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych” na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności. Kara ta została warunkowo zawieszona na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo sąd nakazał Konradowi przeproszenie policjanta w terminie 3 miesięcy i oddał go pod dozór kuratora. Wyrok uprawomocnił się w lutym tego roku.
CO SIĘ WYDARZYŁO W PIĄTEK 15 SIERPNIA?
Sąd zarządził do wykonania Konradowi karę 4 miesięcy pozbawienia wolności. Powód? Konrad jest przedsiębiorcą. Na pierwszym miejscu, poza rodziną, stawia swój biznes. Brakuje mu więc czasu, a na głowie ma mnóstwo obowiązków. Po prostu zapomiał kontaktować się z kuratorem.
Kurator natomiast miał dosyć całowania klamki za każdym razem jak zjawiał się w domu skazanego Konrada. Złożył więc wniosek o zarządzenie kary pozbawienia wolności do wykonania. Na 15 sierpnia Konradowi doręczono wezwanie na posiedzenie w przedmiocie zarządzenia kary do wykonania. Pewnie domyślasz się, że z nadmiaru obowiązków Konrad olał sąd i na posiedzenie się nie zjawił.
Sędzia pomyślał pewnie, że skoro podsądnemu nie zależy, to co mnie obchodzi kolejny skazany. Zarządził zamknięcie do więzienia – po 4 miesiącach zmądrzeje; pomyślał pewnie sędzia. Tak, taka mentalność jeszcze pokutuje w umysłach naszych sędziów. Nikogo nie usprawiedliwiając, myślę, że wynika to po części z nadmiaru spraw jakie każdy sędzia karny zmuszony jest samodzielnie prowadzić.
JAK PONOWNIE ZAWIESIĆ KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI?
Jest taka możliwość. Jest to proces dwuetapowy.
Po pierwsze Konrad musi uzyskać odroczenie kary pozbawienia wolności. Podstawą odroczenia kary jest istnienie po stronie skazanego choroba psychiczna lub inna ciężka choroba. Osoby, które w tej materii proszą mnie o pomoc często odwiedzają psychiatrów, neurologów , rzadziej psychologów…
Alternatywną podstawą odroczenia kary jest sytuacja rodzinna skazanego, która powoduje, że natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Tytułem przykładu uzyskiwałem odroczenia kary dla swoich klientów, gdy byli jedynymi żywicielami rodziny, albo opiekowali się schorowanymi członkami swojej rodziny lub też pozostawali w stałym zatrudnieniu i na bieżąco spłacali swoje zadłużenie, czy to wynikłe z popełnienia przestępstwa czy też związane np. z kredytem hipotecznym na nieruchomość, w której mieszkają dzieci skazanego.
Ważne jest to by okres odroczenia kary pozbawienia wolności wynosił co najmniej rok.
Przykładowy wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności możesz pobrać tutaj: wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Po drugie, już po upływie rocznego odroczenia, należy do sądu, który zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności złożyć wniosek o ponownie zawieszenie wykonania tej kary. Nie muszę chyba podkreślać, że sąd zawiesi karę ponownie tylko w sytuacji, gdy wszystkie obowiązki wynikające z wyroku będą przez skazanego wykonane a ten przestrzega porządku prawnego.
KONRAD SIĘ LECZY?
Dlatego też pierwsze co poleciłem Konradowi to skontaktowanie się z kuratorem. Następnie wyjaśnienie mu przyczyn, dla których nie miał dla niego czasu. Ponadto sporządziliśmy przydługawy i rzewny list z przeprosinami do pana policjanta. Z rana w poniedziałek ustalę z akt sprawy adres zamieszkania funkcjonariusza albo nadamy go na adres jednostki policji, w której obecnie pełni on służbę.
Następnie Konrad, a w zasadzie jego obrońca, złoży w sądzie wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. Przykładowy wniosek znajdziesz tutaj: wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. To ważne, ponieważ samo złożenie w sądzie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności nie spowoduje, że Konrad nie będzie musiał stawić się w zakładzie karnym 15 września.
Dalej Konrad musi z pełną dokumentacją medyczną udać się do specjalisty. Sugerowałem mu neurologa, psychiatrę i lekarzy szeregu innych specjalności. Wiesz jak to mówią lekarze – nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Strategia ta wydaje się tym bardziej uzasadniona, że Konrad uskarża się na dolegliwości w obrębie górnego odcinak kręgosłupa i głowy.
Mając wiarygodne zaświadczenie lekarskie nie pozostanie nam nic jak złożyć wniosek o odroczenie kary czy czekać na posiedzenie sądu.
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Larry Farr on Unsplash.
**********************************
Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:
JAK ZASZKODZIĆ MAŁŻONKOWI POD SPRAWĘ ROZWODOWĄ
CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK
WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU
WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE
PRZEMOC W RODZINIE CZY TO JUŻ ZNĘCANIE?
Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:
KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ
CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }