Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

KIEDY PISAĆ O WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA?

Mateusz Szymkowiak22 maja 2022Komentarze (0)

Wobec Pana Radosława zapadł wyrok skazujący na karę 1 roku pozbawienia wolności. Dowiedział się o tym dopiero z „biletu do zakładu karnego”.

Jak do tego doszło?

Sąd , a najpewniej  listonosz, wadliwie doręczył; a właściwie nie doręczył wezwania na rozprawę. Sąd natomiast uznał, że „wszystko gra” i wyrokował pomimo usprawiedliwionej nieobecności oskarżonego.

JAK WZRUSZYĆ PRAWOMOCNY WYROK?

W takiej sytuacji musisz przekonać sąd nadrzędny nad tym, który wydał wyrok pod Twoją nieobecność, że byłeś pozbawiony możliwości obrony.

Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić na wniosek oskarżonego, złożony w terminie zawitym miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o zapadłym wobec niego orzeczeniu, jeżeli sprawę rozpoznano pod nieobecność oskarżonego, któremu nie doręczono zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy albo doręczono je w inny sposób niż osobiście, gdy wykaże on, że nie wiedział o terminie oraz o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność.

W tej sytuacji, ważne jest też to, abyś nie był wcześniej reprezentowany przez obrońcę.

WNIOSEK DO SĄDU

Najpierw złóż wniosek do sądu nadrzędnego  – teraz już musisz korzystać z adwokata. Wniosek o wznowienie postępowania opięty jest tzw. przymusem adwokackim. Oznacza to, że wniosek o wznowienie  musi sporządzić i podpisać adwokat.  Wniosek powinien zawierać informacje i dowody  potwierdzające, że nie zostałeś prawidłowo wezwany/zawiadomiony o terminie rozprawy. Tym samym naruszono Twoje prawo do obrony.

Przy okazji  wniosku o wznowienie postępowania pamiętaj złożyć równolegle wniosek  o wstrzymanie wykonania kary, do czasu  rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania. Jest to ważne, może Cię uchronić od odsiadki.

PROCES OD NOWA

Przekonaj sąd, że nie otrzymałeś informacji o terminie rozprawy, a wznowisz postępowanie. Oznacza to, że Twoja sprawa będzie „od zera”  ponownie rozpoznawana przez Sąd I instancji.

***************************************

Nieco informacji oraz sam wzór wniosku o wstrzymanie kary znajdziesz w tym wpisie.

Inne wpisy na blogu:

PRZEPADEK KORZYŚCI uzyskanej z przestępstwa

PACZKA I TALON

OMERTA

JAK DŁUGO TRWA ARESZT?

ŁATWIEJ O DOZÓR ELEKTRONICZNY

DZIEŃ Z PRACY ADWOKATA

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: