Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

KONFISKATĄ ROZSZERZONĄ PO KIESZENI PRZEDSIĘBIORCZYM

Mateusz Szymkowiak02 maja 2020Komentarze (0)

Przeglądając rano wiadomości natknąłem się na informację, że w ubiegłym roku śledczy dokonali konfiskaty majątku na kwotę – UWAGA – 2.100.000.000,00 PLN w 668 przypadkach. SPORO. Choć w innym miejscu doczytałem, że szacunki nielegalnych korzyści z przestępstw wynoszą od 200 do 500 miliardów (to właśnie te 9 zer) rocznie…

JEST PODEJRZENIE MOŻE BYĆ KONFISKATA

W sprawach, w których zachodzi podejrzenie osiągnięcia korzyści majątkowej na drodze przestępstwa sąd może dokonać konfiskaty majątku. W tym rownież przedsiębiorstwa (przy znacznej korzyści majątkowej) oraz korzyści uzyskanej z przestępstwa. Znaczna korzyść majątkowa to kwota ponad 200.000 złotych .

Ponadto śledczy mogą na poczet tej konfiskaty czy przepadku korzyści zabezpieczyć majątek podejrzanego jeszcze przed wyrokiem.

KONFISKATA ROZSZERZONA

To funkcjonująca od paru (3) lat w polskim kodeksie karnym instytucja pozwalająca na zabieranie przez państwo przedsiębiorstw, które służyło do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści. Warunkiem jest to by domniemany sprawca osiągnął z przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową znacznej wartości (co najmniej 200.000 zł) .

Przedsiębiorstwo może, ale nie musi być własnością tego domniemanego sprawcy.

Jak to?? – zapytasz.

No właśnie, dość częstą praktyką było przepisywanie majątku lub nawet nabywanie go od początku na zaufane osoby z otoczenia przedsiębiorczej jednostki. Praktyka ta miała uchronić majątek „na wypadek wpadki”. Konfiskata rozszerzona jest środkiem zaradczym takiej sytuacji.

Przepadek przedsiębiorstwa, nie stanowiącego własności domniemanego sprawcy, jest możliwy, gdy przedsiębiorstwo służyło do popełnienia tego przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści. Dodatkowo  jego właściciel chciał, aby przedsiębiorstwo służyło do popełnienia tego przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści albo, przewidując taką możliwość, na to się godził.

Ponad to sąd ma możliwość skonfiskowania zamiast przedsiębiorstwa jego równowartości.

Przepisy na szczęście przewidują wiele możliwości obronienia przedsiębiorstwa przed zakusami śledczych.

TYLKO 5 LAT WSTECZ

Instytucję konfiskaty rozszerzonej stosuje się do majątku, który sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa. Liczonym do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku.

Okres 5 lat przed popełnieniem przestępstwa jest więc granicą kontroli legalności pochodzenia mienia.

Zastanawiasz się co dalej dzieje się ze skonfiskowanym przedsiębiorstwem?

Przechodzi w zarząd komisaryczny. W konsekwencji zarządca ma obowiązek prowadzić to przedsiębiorstwo w sposób odpowiadający regułom rynkowym.O ile  firma nie była słupem, ale prawdziwym przedsiębiorstwem z majątkiem, pracownikami, zamówieniami, wierzytelnościami itd. Co więcej zarządca ma obowiązek wypłacać pensje pracownikom i regulować zobowiązania.

___________________________________________

Zachęcam Cię do kontaktu ze mną, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

formularz:   http://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy możesz odnaleźć poniżej:

OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY

ARESZTOWANI RZADZIEJ POROZMAWIAJĄ Z OBROŃCĄ

ARESZT: NIE Z KORONAWIRUSEM

Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:

#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

#9: ARESZT POLICYJNY I SĄDOWY

#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

#7 ŚWIADEK KORONNY

#2 ZAŻALENIE NA ARESZT

Photo by amin khorsand on Unsplash

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: