Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

OMERTA

Mateusz Szymkowiak22 stycznia 20223 komentarze

W świecie przestępczości zorganizowanej „zmowa milczenia” to jedna z zasad.

Nie jest jedynie swego rodzaju zasadą honorową, ale ma bardzo praktyczne znaczenie.

MASZ PRAWO MILCZEĆ, WSZYSTKO CO POWIESZ BĘDZIE UŻYTE PRZECIWKO TOBIE

Jestem przekonany, że nie raz na filmach usłyszałeś ten tekst. Prawo do odmowy wyjaśnień to fundamentalne prawo osoby podejrzanej lub oskarżonej. Prawo to wiąże się z inną zasada procesu karnego, mianowicie domniemania niewinności.

Tak długo jak wyrok skazujący nie będzie prawomocny, podejrzanego / oskarżonego należy uważać za niewinnego.

To na urzędzie prokuratorskim ciąży obowiązek udowodnienia, że podejrzany/oskarżony popełnił czyn zabroniony będący przestępstwem.

Teraz wyobraź sobie sytuację, gdy wszystkie osoby będące w kręgu zainteresowania prokuratury – powiedzmy członkowie mafii lub innej zorganizowanej grupy przestępczej – „nabierają wody w usta” przy każdym kontakcie z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Zarówno w sytuacji, gdy są pokrzywdzeni przestępstwem, jak i w są sprawcami przestępstwa. Jeżeli prokuratura nie ma dojścia do zorganizowanej grupy przestępczej przez któregokolwiek z jej członków, to nie może takiej grupy przestępczej rozpracować.

IM MNIEJ POWIESZ TYM LEPIEJ

Takiej rady powinni posłuchać wszyscy, których prokuratura/CBŚ wzięli na celownik. Policjanci a nawet prokuratorzy mogą straszyć, grozić czy obiecywać gruszki na wierzbie. Fakt jest taki, że jeżeli podejrzany „przetrwa” takie podchody przedstawicieli organów ścigania i skorzysta ze swojego prawa do odmowy wyjaśnień wygra. Wówczas  polepszy swoją sytuację procesową , a napewno jej nie pogorszy.

Łatwiej jest odnieść się materiałów dowodowych na końcu procesu wówczas składając wyjaśnienia , niż próbować uprzednio złożone wyjaśnienia do przeprowadzonych dowodów. Niejednokrotnie okazuje się, że wcześniej złożone wyjaśnienia są nie do pogodzenia z treścią zeznań świadków i współoskarżonych.

MOWA JEST SREBREM , A MILCZENIE ZŁOTEM

PENTITI

To dzięki omercie – zmowie milczenia wyniesionej na szczyt mafijnych zasad –  sycylijska Cosa Nostra, kalabryjska Ndrangetta czy neapolitańska Camorra unikały rozpracowania. Włoska omerta zakładała nawet, że winny jej złamania ma ponieść śmierć. Nie powstrzymało to jednak części członków przestępczych organizacji do wyładowania w ten sposób swojej frustracji czy stresu związanego z ciągłym „byciem na celowniku”.

Dopiero tzw skruszeni (pentiti) łamiący omertę  przyczynili się do upadku ówczesnej mafii włoskiej i skazania wielu członków przestępczych organizacji.

_____________________________________________________

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy możesz odnaleźć poniżej:

OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

PRZEPADEK KORZYŚCI uzyskanej z przestępstwa

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY

ARESZTOWANI RZADZIEJ POROZMAWIAJĄ Z OBROŃCĄ

OD CZEGO JEST ADWOKAT?

Zapraszam na moją stronę na facebooku:https://www.facebook.com/adwokatSzymkowiak #prawo #zorganizowana #przestępczość #mafia #omerta #milczenie #grupaprzestepcza #prawokarne #obronca #prawnik #adwokat #mateuszszymkowiak #areszt #prawoprosto #prawodlakazdego #adwokatbielsko #adwokatkatowice #adwokatkrakow #adwokatkraków #adwokatwroclaw #bielskobiala #bielskobiała #bielsko #bielsko_biała #bielsko_biala #krakow #kraków #wroclaw #wroclove #sprawy #karne

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 11 kwietnia, 2023 o 11:18

Ile czeka się na proces w zakładzie śledczym ?

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 13 kwietnia, 2023 o 13:09

nie bardzo rozumiem pytanie. Chyba chodzi o to jak długo może trwać areszt tymczasowy? Odsyłam do wpisu na ten temat na moich stronach firmowych :
https://posts.gle/Ht5uoF

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 13 kwietnia, 2023 o 13:10

nie bardzo rozumiem pytanie. Chyba chodzi o to jak długo może trwać areszt tymczasowy? Odsyłam do wpisu na ten temat na moich stronach firmowych :
https://posts.gle/Ht5uoF

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: