Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

PRZEMOC W RODZINIE CZY ZNĘCANIE?

Mateusz Szymkowiak07 czerwca 2020Komentarze (0)

Pomiędzy znęcaniem się a przemocą w rodzinie jest zasadnicza różnica. Nie każda przemoc w rodzinie jest znęcaniem.  Ale w każdym przypadku znęcania się dochodzi do przemocy – fizycznej lub psychicznej.

Pierwsze jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego (przez prokuratora). W przypadku przemocy w rodzinie może (i powinna) zostać wdrożona tzw. procedura niebieskiej karty. Założenie niebieskiej karty nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem, że doszło do przestępstwa.

KIEDY NIE DOCHODZI DO ZNĘCANIA

Często zdarza się, że skonfliktowani małżonkowie, zwłaszcza, gdy w powietrzu wisi sprawa rozwodowa, „donoszą” na siebie rodzinie, znajomym, a nawet policji. Tak właśnie, niebieska karta jest orężem w sprawie rozwodowej.

Dlaczego?

Po prostu niezwykle łatwo jest założyć niebieska kartę. Wystarczy informacja od kogokolwiek, że może dochodzić do przemocy w rodzinie i już jednostka obejmowana jest niebieską procedurą. Oczywiście do czasu, gdy odpowiednie instytucje (policja, mopsy, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych itp.) dojdą do wniosku, że zawiadomienie to ściema. Wówczas zamyka się procedurę niebieskiej kartę.

No dobra, ale czy w sytuacji, gdy oboje małżonkowie mają „założone karty” mogą mieć postawione zarzuty znęcania się? NIE.

Jeżeli do przemocy dochodzi  ze strony każdego z małżonków brak jest możliwości przyjęcia, że popełniają przestępstwo znęcania się.

WZAJEMNE „ZNĘCANIE”?!

Nie istnieje coś takiego jak „wzajemne znęcanie”. Przy przestępstwie znęcania musi istnieć sprawca i ofiara. Nie ma przestępstwa, gdy przykładowo małżonkowie występują w podwójnej roli sprawcy i ofiary. Brak jest wówczas przewagi jednego z nich nad drugim. Jak ujął to Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń:

Jeżeli wzajemne zachowania na skutek rozkładu pożycia małżeńskiego polegają na wzajemnym naruszeniu nietykalności i wzajemnym znieważaniu oraz na podejmowaniu czynności, które można określić mianem złośliwego dokuczania – to brak jest podstaw do przypisywania tylko jednej stronie zamiaru znęcania się.

Natomiast naganne wzajemne wobec siebie zachowanie się małżonków może wyczerpywać jednostkowo znamiona przestępstw znieważania bądź naruszania nietykalności fizycznej.

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora Sandy Millar on Unsplash.

************************************

Zapraszam Cię do zapoznania się również z wpisami na nowym  blogu Zdradzeni co dalej.pl:

CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK

ALIMENTY PO ROZWODZIE

WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

INTRO

KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …

DOZÓR ELEKTRONICZNY

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: