Może jeszcze nie dotarła do Ciebie informacja, że w okresie stanu epidemii osoby osadzone w zakładach karnych mają alternatywną drogę do uzyskania przerwy w karze.
„Jak to?”– zapytasz całkiem zasadnie.
DYREKTOR ZAKŁADU POZBYWA SIĘ OSADZONYCH.
Jak wiesz na obszarze Rzeczypospolitej ogłoszono stan epidemii. Co się z tym wiąże?
Po pierwsze szereg ograniczeń w życiu codziennym. Znasz je doskonale sam, gdy udajesz się do sklepu, albo chcesz pobiegać…
Po drugie wprowadzono pewne rozwiązania mające złagodzić gospodarcze konsekwencje epidemii. Parlament uchwalił w dniu 2 marca 2020 roku pewną ustawę dotycząca COVID-19. Ustawę znajdziesz tutaj.
Konsekwentnie ustawa wprowadza również ciekawe rozwiązania dla osób pozbawionych wolności.
Przesłankami przerwy w karze były ważne względu rodzinne i zdrowotne dla osadzonego.
Obecnie, po ogłoszeniu stanu epidemii sąd może udzielić przerwy w wykonaniu kary na wniosek dyrektora zakładu karnego zatwierdzonego przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Nie potrzebne są żadne dodatkowe przesłanki. Chodzi w tym wypadku o ograniczenie zagrożenia epidemicznego w zakładach karnych.
JAK DŁUGO NA PRZERWIE.
Udzielona przerwa trwa tak długo, jak długo trwa ogłoszony stan epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego.
Dlatego z chwilą ustania stanu zagrożenia epidemiologicznego przerwa traci moc. Wówczas skazany zobowiązany będzie do powrotu do zakładu karnego w terminie 3 dni.
Celem tego rozwiązania, jak się zapewne domyślasz, jest ograniczenie skupisk ludzi mogących potencjalnie stanowić źródła zarażeń koronawirusem.
Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash.
_________________________________
Zapraszam Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:
PRACA ADWOKATA W CZASIE EPIDEMII
GWARANCJA NIETYKALNOŚCI – LIST ŻELAZNY
WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO
Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:
TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }