Poznaj Jakuba. Pan Kuba został wczoraj zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej w centrum miasta. Poddano go badaniu alkosensorem na zawartośc alkoholu w organizmie.
Jakub nie protestował, czuł się pewnie, a alkohol ostatno pił poprzedniego dnia. Jakież było jego zdziwienie, gdy wynik był pozytywny.
W pierwszym badaniu 0,11 mg alkoholu na decymetr sześcienny wydychanego powietrza (tj. 0,22 promila).
W drugim badaniu 0,09 alkoholu w decymetrze sześciennym wydychanego powietrza (tj. 0,18 promila).
Poloicjant zatrzymał mu prawo jazdy i poinformował, że sprawa trafi do sądu.
Dopiero teraz Jakub zaprotestował: „Jak to?”
STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU – WYKROCZENIE
W kodeksie wykroczeń jest przepis, który przewiduje karę za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym znajdując się w stanie po użyciu alkoholu.
Co oznacza taki stan?
Gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
No właśnie, a nasz bohater miał w pierwzym badaniu przekroczony poziom o 0,01 mg alkoholu 1 dm3 . Natomiast w drugim badaniu pa Jakub nie znajdował się już „stanie w użyciu”. Dlaczego więc policjant ztrzymał prawo jazdy?
Dlatego, że w tego typu przypadkach zachodzi podejrzenie, że kierowca prowadził pojazd po użyciu alkoholu. Tym bardziej, że wczesniejsza próba dała wynik pozytywny.
W podobnych sytuacjach doradzam moim klientom powołanie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia zakresu błędu pomiarowego urządzenia, za pomocą którego przebadano kierowcę. To z reguły daje oczekiwane rezultaty. Alternatywnie dobrym rozwiązaniem jest powołanie się na przepis przewidujący nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstapienie od środka karnego. Bowiem w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można można jes stosować. W mojej praktyce sąd wymierzał za taki czyn grzywnę odstępując od środka karnego zakzau prowadzenia pojazdów.
STAN NIETRZEŹWOŚCI – PRZESTĘPSTWO
Jeżeli stężenie alkoholu w organizmie wynosi więcej niż 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu przekracza0,25 mg alkoholu w 1 dm3 mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym stanowi przestępstwo.
Osoba, która zostałaby przyłapana na takim zachowaniu obligatoryjnie straci prawo jazdy , a sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat.
W swojej praktyce miałem do czynienia z wieloma tego rodzaju sprawami. Często korzystną taktyką jest podważanie wyników badań na zawartość alkoholu przy pomocy toksykologa. Czasami – gdy okoliczności są sprzyjające – można przekonywać sąd, aby warunkowo umorzył postępowanie. Ale nawet to nie spowoduje, że taki kierujący nie straci prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów będzie jednak krótszy.
Jakie mogą być konsekwencje dla osoby, która straci prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Chociażby taka z art. 26 Karty Nauczyciela , że w razie skazania za przestępstwo umyślne stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa.
Przestępstwo prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym jest przestępstem umyślnym. Jeżeli kierującym byłnauczyciel to powinien liczyć się dodatkowo z utratą zatrudnienia.
**********************************************
Polecam Ci również pozostałe wpisy na blogu:
KAMIL D. i jego niesamowite BMW
Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„:
Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }