Wersję do odsłuchania poniższego wpisu znajdziesz w tym miejscu: TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO (podcast „Krąg przestępstwa”).
___________________________________
Wczoraj odbierałem korespondencję kancelaryjną na poczcie. W okienku obok stanął mężczyzna z paczką. Ku zaskoczeniu pani z okienka poprosił ją o talon.
– Jaki talon? – pyta kobieta;
– No, taki na paczkę! – odpowiada mężczyzna pokazując paczkę;
– Zakład karny zwrócił mi paczkę, bo nie miałem talonu – wyjaśnia dalej;
– My nie mamy talonów – wyjaśnia nieco skonfudowana pani z okienka – niech pan podejdzie do okienka numer 5.
Zanim mężczyzna się oddalił do okienka nr 5, zagadnąłem go. Mianowicie wyjaśniłem mężczyźnie, że talon uzyska w zakładzie karnym.
TALON NIE NA MALUCHA
Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) ma prawo otrzymać raz w miesiącu paczkę żywnościową. W tej paczce mogą znaleźć się artykuły żywnościowe lub wyroby tytoniowe, ale uwaga (!) zakupione za pośrednictwem zakładu karnego.
Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) otrzymuje paczkę żywnościową po złożeniu zamówienia na piśmie oraz po pokryciu kosztów przygotowania paczki. Zamówienie może być również złożone przez osobę najbliższą.
Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) może, za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego, otrzymywać paczki z niezbędną mu odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami higieny, a po pozytywnym zaopiniowaniu przez lekarza – również z lekami.
Talon to oficjalny dokument z aresztu/zakładu karnego, w treści którego aresztowany/skazany zgłasza zapotrzebowanie na pewne artykuły spożywcze , higieniczne albo odzieżowe .
TALON W PRAKTYCE WIĘZIENNEJ
Musisz wiedzieć, że talon dodatkowy przysługuje niektórym więźniom. Jeżeli aresztowany lub więzień pełni dodatkowe funkcje w areszcie śledczym lub zakładzie karnym to może on/ona wystąpić z prośbą o taki talon.
Aresztowany nie pełniący dodatkowych funkcji również może wystąpić do dyrektora areszt śledczego z wnioskiem o przyznanie talonu dodatkowego.
Każda prośba o dodatkowy talon musi być dobrze uzasadniona.
Pewnym sposobem na uzyskanie dodatkowego talonu jest dieta wegetariańska bądź wegańska lub inna uzasadniona przekonaniami religijnymi lub filozoficznymi.
W praktyce więźniowie wcześniej kierują prośbę do lekarza więziennego w celu jej zaopiniowania. Taka praktyka zwiększa to szansę na pozytywną decyzję i uzyskanie dodatkowego talonu.
Jeżeli nie udało się uzyskać dodatkowego talonu pozostaje umowa z innym więźniem, który nie otrzymuje pomocy z zewnątrz. Mianowicie umowa w więzieniu zwykle oznacza wymianę papierosów za przedmiot pożądania /talon/.
MAM TALON I CO DALEJ
Po otrzymaniu talonu aresztowany lub więzień musi przesłać go rodzinie, przyjaciołom, kolegom. Dlatego, że to te osoby na wolności skompletują odpowiednio do talonu przedmioty na nim wyszczególnione i wraz z talonem wyślą pod adres aresztu śledczego lub zakładu karnego.
Przykładowy talon wygląda tak: talon na paczkę higieniczno – odzieżową
W tym miejscu możesz poczytać o tym jak uzyskać zgodę na telefon do aresztowanego: WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO.
Jeżeli interesuje cię jak jak uzyskać ODSZKODOWANIE ZA TYMCZASOWE ARESZTOWANIE polecam właśnie ten wpis.
Zapraszam również na alternatywny blog , godzi możesz dowiedzieć się m.in. jak rozliczyć majątek po rozwodzie.
Polecam Ci również wpis na blogu zdradzenicodalej.pl: CO DAJE INTERCYZA
Photo by RoseBox رز باکس on Unsplash
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Witam,
Jak długo od aresztowania może trwać przekazanie takich talonów rodzinie ?
Pozdrawiam
Agata