Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

TYMCZASOWY, CZYLI JAK DŁUGI ARESZT

Mateusz Szymkowiak16 czerwca 20199 komentarzy

Pare dni temu o pomoc prosił mnie ojciec tymczasowo aresztowanego. Niezwłocznie uzyskałem w prokuraturze zarządzenie o zgodzie na widzenie  i udałem się na rozmowę do aresztu. Czekając na doprowadzenie z celi do pokoju widzeń mojego klienta (z reguły jest to najdłuższa część wizyty w areszcie) zastanawiałem się jakie jest najczęstsze pytanie jakie zadają mi aresztowani.

Pytanie

Pewnie zgodzisz się, gdy powiem, że najważniejszą sprawą dla aresztowanego jest odzyskanie wolności. „Kiedy mnie wypuszczą?” – tak brzmi to pytanie.

Wówczas staram się wyjaśnić moim klientom, bez rozbudzania niepotrzebnych nadziei, że areszt jest tymczasowy. Tymczasowy to znaczy limitowany, ograniczony do niezbędnego czasu.

Zasadniczo stosując (po raz pierwszy) tymczasowy areszt sąd może czas jego trwania określić maksymalnie na 3 miesiące. Oczywiście okres ten może być krótszy. W praktyce zdarzają się areszty 14 dniowe, ale dotyczy to prawie wyłącznie osób podejrzewanych od drobniejsze przestępstwa, które bez informowania prokuratury lub sądu zmieniły adres zamieszkania i nie można doręczyć im wezwania na przesłuchanie.

3 miesiące się kończą i co dalej

No właśnie tu uwidacznia się mankament TYMCZASOWEGO aresztowania. Nie jest tajemnicą, że postępowanie karne (w pierwszej fazie prowadzonej przez prokuratora) nie kończy się w terminie 3 miesięcy. Wtedy prokurator składa do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania. O kolejne 3 miesiące…

Tygodnie, miesiące, lata

tymczasowe aresztowanie kraty więzieniaPewnie słyszałeś o gangsterach, którzy latami trzymani byli w areszcie śledczym.

Polskie prawo przewiduje, że w postępowaniu przygotowawczym czyli prowadzonym przez prokuratora okres tymczasowego aresztowania nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Do momentu wydania wyroku przez sąd tymczasowy areszt nie może przekroczyć 2 lat! Na marginesie, zastanawiam się, czy o tymczasowości można mówić w kontekście lat.

Jest jeszcze jeden przepis, który chce Ci zacytować:

przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na okres oznaczony, przekraczający terminy określone w § 2 (12 miesięcy) i § 3 (2 lata)  może dokonać sąd apelacyjny, w którego okręgu prowadzi się postępowanie (…).

Oznacza to, że w Polsce możliwy jest nie – tymczasowy, ale bezterminowy areszt. Oczywiście istnieją mechanizmy mające chronić przed długotrwałością aresztów, jak chociażby uwzględnianie przez sąd stosujący areszt kary jaka  realnie może być wymierzona.

Gdy nie przekroczyłaby ona 5 lat pozbawienia wolności wówczas sąd apelacyjny nie mógłby przedłużyć tymczasowego aresztu ponad 2 lata. Jest tu jednak jedno „ale” – chyba, że konieczność takiego przedłużenia jest spowodowana celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego.

ETPCz: długotrwały to nie tymczasowy

Wskutek naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Polska była kilkaset razy pozywana przed Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Powody: długotrwałość tymczasowych aresztów  i brak precyzyjnych przepisów blokujących możliwość ich bezterminowego przedłużania. Większość spraw Polska przegrała…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bengay 20 lutego, 2020 o 20:09

Witam.
Skoro można bez powodu (podejrzenie) zatrzymać na 48h, a potem jeszcze dowieźć do Sadu na kolejne 24h, by na posiedzeniu zastosować najsurowszy środek zapobiegawczy na 3 miesiące, by dziabnąć i przestraszyć Bolka,
to nie zdziwię się jak Bolek w przyszłości zacznie się obawiać wizyt w Sadzie z powodu spraw jego nie dotyczących bezpośrednio (jako świadek wypadku, gdzie sprawca jest kasiasty), gdyż Sad w każdej sprawie na podstawie podejrzenia (bez dowodów) jest UPRAWNIONY do zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego.
Widać że ETPC nie ma tu nic do powiedzenia, gdyż w pollskiej sadowej praktyce nie istnieje pojęcie precedensu, a więc każda sprawa musi być rozpatrywana od początku, a orzeczenia w poprzednich sprawach są dla konkretnego Sadu jedynie wątpliwą wskazówką. Być może to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu młodych wyjeżdża zKraju w poszukiwaniu spokojnego żywota? Pozdrawiam Ben

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 20 lutego, 2020 o 20:23

Mam wrażenie, że rozumiem pana rozgoryczenie. Może mógłbym panu pomóc, ale musiałbym poznać więcej szczegółów. Jeżeli byłby pan zainteresowany proszę o kontakt ze mną na: ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozdrawiam
Mateusz

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 20 lutego, 2020 o 20:23

Mam wrażenie, że rozumiem pana rozgoryczenie. Może mógłbym panu pomóc, ale musiałbym poznać więcej szczegółów. Jeżeli byłby pan zainteresowany proszę o kontakt ze mną na: ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozdrawiam
Mateusz

Odpowiedz

Ania 5 kwietnia, 2023 o 09:19

Dzień Dobry mam takie pytanie do Pana -mój znajomy przebywa w zakładzie śledczym .został zatrzymany najpierw na dwa miesiące ,areszt został mu przedłużony na trzy miesiące w nawiasie za zakup kupienia w ilości 500 gram ,narkotyków Mofedronu czy coś w tym rodzaju od posiadacza który hodował sam to .Jego mama nie ma z nim kontaktu ani nie może się zobaczyć synem ,Rodzina również nie posiada tak dużej kwoty poręczenia majątkowego 20tyś .Znajomy jako dziecko był w domu dziecka jak również w młodzieżowym ośrodku ,zmarł mu tata kiedy miał 12 lat znajomy ,czy to ma jakiś wpływ na przebieg jego losu w areszcie śledczym .Znajomy mi pisał że będzie w areszcie śledczym do procesu ,na jaki proces czeka ?
Co można zrobić by chłopak wyszedł na wolność nie szedł do zakładu karnego ?
Jego mama psychicznie się wykańcza bo nie ma z synem już trzeci miesiąc prawie kontaktu
Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedz z Pana strony
Serdecznie pozdrawiam
Dodam jeszcze że był na lot na dom lecz nie znaleziono nic
Mój znajomy kiedy to robił miał 20 /21 lat
Czy ma jakąkolwiek szanse wyjścia bez poręczenia majątkowego gdzie nie ma kto pomóc w tej sprawie

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 5 kwietnia, 2023 o 12:59

Dzień dobry Pani Anno,

sugeruję wynająć obrońcę. Sprawa wydaje się poważniejsza.

Odpowiedz

Ania 6 kwietnia, 2023 o 10:01

Zaznaczę tylko wszyscy co byli zatrzymani w tej sprawie przebywają na wolnośći

Odpowiedz

Aleksandra 10 kwietnia, 2023 o 17:55

Witam, mój partner został w piątek (07.04.23 r.) zabrany przez policję do aresztu śledczego. Chodzi o niezapłaconą grzywnę, nie wiem jaka jest stawka tej grzywny. Od piątku nie ma z nim kontaktu, nie mogę dostać żadnej informacji na ten temat. Moje pytanie brzmi: ile może siedzieć w areszcie i czy możliwe jest, aby wyrokiem był dozór elektroniczny zamiast więzienia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 13 kwietnia, 2023 o 13:14

Odsyłam do wpisu na ten temat na moich stronach firmowych i na blogu :
https://posts.gle/Ht5uoF

http://areszt-tymczasowy.pl/latwiej-o-dozor-elektroniczny/

Odpowiedz

Kamila 23 maja, 2023 o 22:41

Dzień dobry mam takie pytanie poniewaz moj chłopak został zatrzymany do aresztu tymczasowego na 3 miesiące za pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia . Ma on 17 lat i wcześniej miał za podobna sytuacje kuratora czy kiedy minął 3 miesiące bedzie mogl wyjsc na wolnosc ? Czy jest np pewne ze dostanie kolejne 3 miesiące w areszcie ? Oraz czy jest możliwość ze przy wyroku obejdzie sie bez większej kary. czy bedzie pewne ze zostanie pozbawiony wolności ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: