Po krótkich (relatywnie) bojach udało się przekonać prokuratora do zmiany decyzji w zakresie stosowania aresztu tymczasowego wobec podejrzanego.
Jak? – zapytasz.
Rozmowa, rozmowa, rozmowa i poręczenie majątkowe.
KAUCJA ZA ARESZT
Nie jest łatwo uzyskać uchylenie aresztu, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim podejrzany musi złożyć „jakieś” wyjaśnienia. Uporczywe odnawianie wyjaśnień (tj. korzystanie z praw podejrzanego do odmowy składania wyjaśnień) z reguły spotka się z tożsamym
uporem prokuratora co do zmiany środka zapobiegawczego na łagodniejszy.
W omawianym przypadku podejrzany wciela nie przyznaje się do popełnienia czynu, ale pewnych faktów nie ukrywa przed organami ścigania.
Taka postawa procesowa spotkała się ze zrozumieniem nadzorującego śledztwo, a dodatkowo pewne argumenty obrońcy podejrzanego przekonały prokuratora do wydania postanowienia o uchyleniu aresztu.
Uchylając areszt tymczasowy prokurator mógł i zastosował alternatywne środki zapobiegawcze. Przykładowo orzeczono dozór policji w miejscu zamieszkania podejrzanego tj. konieczność „meldowania się” kilka razy w tygodniu na komisariacie. DOdatkowo zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z współpodejrzanymi.
KILKA GODZIN DO WOLNOŚCI
Dysponując postanowieniem o uchyleniu tymczasowego aresztowania, należy je jak najszybciej dostarczyć do aresztu śledczego. Z reguły zajmuje się tym prokuratora do dyspozycji, której pozostawał podejrzany. Z tym momentem wszystko zależy od biurokracji w danym areszcie śledczym.
Zwolnieniem aresztowanego zajmuje się dział ewidencji jednostki penitencjarnej. Z reguły funkcjonariusze służby więziennej w tym dziale pracują do 15 lub 16 w dni robocze.
Podejrzanemu zostaną zwrócone rzeczy osobiste i zatrzymane przy nim środki wartościowe i przed wieczorem spotka się z rodziną.
Kilka uwag o poręczeniu majątkowym znajdziesz drogi czytelniku tutaj: PORĘCZENIE ZA ARESZT oraz UCHYLENIE ARESZTU ZA PORĘCZENIEM MAJĄTKOWYM – PROKURATOR MÓWI NIET.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }