Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

UCHYLENIE ARESZTU W PRAKTYCE

Mateusz Szymkowiak20 listopada 2019Komentarze (0)

Po krótkich (relatywnie) bojach udało się przekonać prokuratora do zmiany decyzji w zakresie stosowania aresztu tymczasowego wobec podejrzanego.

Jak? – zapytasz.

Rozmowa, rozmowa, rozmowa i poręczenie majątkowe.

KAUCJA ZA ARESZT

Nie jest łatwo uzyskać uchylenie aresztu, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim podejrzany musi złożyć „jakieś” wyjaśnienia.  Uporczywe odnawianie wyjaśnień (tj. korzystanie z praw podejrzanego do odmowy składania wyjaśnień) z  reguły spotka się z tożsamym

uporem prokuratora co do zmiany środka zapobiegawczego na łagodniejszy.

W omawianym przypadku podejrzany wciela nie przyznaje się do popełnienia czynu, ale pewnych faktów nie ukrywa przed organami ścigania.

Taka postawa procesowa spotkała się ze zrozumieniem nadzorującego śledztwo, a dodatkowo pewne argumenty obrońcy podejrzanego  przekonały  prokuratora do wydania postanowienia o uchyleniu aresztu.

Uchylając areszt tymczasowy prokurator mógł i zastosował alternatywne środki zapobiegawcze. Przykładowo orzeczono dozór policji w miejscu zamieszkania podejrzanego tj. konieczność „meldowania się” kilka razy w tygodniu na komisariacie. DOdatkowo zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z współpodejrzanymi.

KILKA GODZIN DO WOLNOŚCI

Dysponując postanowieniem o uchyleniu tymczasowego aresztowania, należy je jak najszybciej dostarczyć do aresztu śledczego. Z reguły zajmuje się tym prokuratora do dyspozycji, której pozostawał podejrzany. Z tym momentem wszystko zależy od biurokracji w danym areszcie śledczym.

Zwolnieniem aresztowanego zajmuje się dział ewidencji jednostki penitencjarnej. Z reguły funkcjonariusze służby więziennej w tym dziale pracują do 15 lub 16  w dni robocze.

Podejrzanemu zostaną zwrócone rzeczy osobiste i zatrzymane przy nim środki wartościowe i przed wieczorem spotka się z rodziną.

Kilka uwag o poręczeniu majątkowym znajdziesz drogi czytelniku tutaj: PORĘCZENIE ZA ARESZT oraz UCHYLENIE ARESZTU ZA PORĘCZENIEM MAJĄTKOWYM – PROKURATOR MÓWI NIET.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: