Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

UCHYLENIE ARESZTU ZA PORĘCZENIEM MAJĄTKOWYM – PROKURATOR MÓWI NIET

Mateusz Szymkowiak18 sierpnia 2019Komentarze (0)

Zapewne słyszałeś historię dziennikarza Kamila Durczoka. Otóż mężczyzna uniknął tymczasowego aresztowania związanego z jego nie do końca trzeźwą podróżą samochodem przez pół Polski. Nieco informacji możesz znaleźć w moich wcześniejszych wpisach:

  1. KAMIL D. i jego niesamowite BMW ;
  2. PORĘCZENIE ZA ARESZT .

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim nie uwzględnił zażalenia prokuratora na decyzję sądu rejonowego, który odmówił zastosowania aresztu tymczasowego wobec dziennikarza. Jednocześnie sąd ten nakazał Kamilowi Durczokowi wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie 100.000,00 złotych.

Przedstawiona wyżej historia  dała asumpt do dzisiejszego wpisu. Co prawda wobec Kamila Durczoka aresztu nie zastosowano, lecz w to miejsce nakazano mu wpłacić poręczenia majątkowe. Tym nie mniej jego historia obejmuje zarówno areszt, jak i kaucję.

Opisana natomiast niżej sytuacja dotyczy układu, gdy sąd areszt tymczasowy zastosuje, ale jednocześnie mówi, że z chwilą wpłacenia poręczenia majątkowego delikwent wyjdzie wolny z aresztu śledczego.

ZMIANY PRZY PORĘCZENIACH ZA ARESZT

Na przełomie  lipca i sierpnia br. senat otrzymał z sejmu projekt  zmian w kodeksie postępowania karnego. Rządowy projekt zmian  przewiduje m.in. zwiększenie uprawnień prokuratora przy sprawach aresztowych.

Dotychczas w sytuacji, gdy sąd zastosował areszt tymczasowy i jednocześnie zastrzegł, że zostanie on uchylony z chwilą wpłacenia poręczenia majątkowego – prokurator nie miał za wiele do powiedzenia. Mógł , jak podejrzany i obrońca, wnieść zażalenie na taką decyzję, ewentualnie wnioskować o wstrzymanie uchylenia aresztu. Decyzję i tak samodzielnie podejmował sąd.

PROKURATOR, CZYLI „NADSĘDZIA”

O ile proponowane zmiany wejdą w życie  wracamy do standardów rodem z PRL.

Mianowicie prokurator może sam wstrzymać decyzję sądu. Wystarczy jego sprzeciw, czyli „NIET„. Wówczas jeżeli prokurator oświadczy, że sprzeciwia się zmianie środka zapobiegawczego, postanowienie to, w zakresie dotyczącym zmiany tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe, staje się wykonalne z dniem uprawomocnienia.

Oznacza to nie mniej , nie więcej, że „nie prokuratora” skutkuje pobytem osoby podejrzanej w areszcie tymczasowym, pomimo wpłacenia kaucji, przez czas niezbędny do rozpoznania zażalenia na taką decyzję sądu. W praktyce oznaczałoby to, że podejrzany będzie pozbawiony wolności przez kolejne tygodnie lub miesiące.

Jeżeli Ty lub ktoś z twojego otoczenia znalazłby się w sytuacji wymagającej aktywności obrońcy/adwokata w postępowaniu karnym  proponuję Ci zapoznać się z wpisem dotyczącym sposobu na uzyskanie obrońcy z urzędu – szczegóły  tutaj – wniosek o ustanowienie obrońcy. Wiadomo – nie każdy musi znać się na prawie, tak jak nie każdy prawnik musi wiedzieć jakie są technologie budowy łodzi.

Zdjęcia zamieszone dzięki uprzejmości ich autorów na pixabay.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: