Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

W POLICYJNYM ARESZCIE

Mateusz Szymkowiak12 października 2019Komentarze (0)

Pewnie wiesz, że policjant – według swojego uznania – ma prawo zatrzymać każdą osobę. Policjant powinien mieć uzasadnione podejrzenie, że ta osoba popełniła przestępstwo lub wykroczenie.

Czy wiesz jak postępować, gdy osobę dla Ciebie bliską zatrzyma patrol policji ?

PIERWSZE 24 GODZINY

Zatrzymanego patrol policji dowozi do najbliższej jednostki /komisariatu lub komendy/ policji. Następnie policjant przeprowadza  tzw. czynności.  Jest to przesłuchanie do protokołu połączone z postawieniem zarzutów. W bardziej poważnych sprawach tzn. groźniejszych przestępstw prokurator zastrzega do swojej właściwości przesłuchanie osoby zatrzymanej. Wówczas to też prokurator stawia zarzuty.

Jeżeli spotkała Cię sytuacja, gdy kogoś z Twoich bliskich  „zawinął” patrol policji, nie czekaj tylko dzwoń do najbliższej jednostki policji. Telefon odbierze dyżurny.  To policjant stojący na lini frontu: machina państwa – obywatel. Niech Cię nie zdziwi, gdy dyżurny będzie wydawał się znudzony i niechętny do rozmowy. Jakby się on nie zachowywał, podstawowych informacji osobom najbliższym dla zatrzymanego powinien udzielić.

Od niego możesz się dowiedzieć czy dana osoba była zatrzymana. Mając tą informację, będzie trzeba – już osobiście – pofatygować się do komisariatu/komendy policji. Dopiero po okazaniu dokumentu tożsamość i potwierdzeniu, że jesteś osobą bliską dla zatrzymanego policja może chcieć (lub nie) udzielić bardziej użytecznych informacji.

Z doświadczenia wiem, że w większości spraw dotyczących zatrzymania przez policję udział adwokata nie jest potrzebny. W sprawach dotyczących drobniejszych przestępstw, po postawieniu zarzutu i przesłuchaniu podejrzanego, z reguły do 24 godzin od zatrzymania policja zwalnia zatrzymanego na wolność.

PIERWSZE 48 GODZIN

Jeżeli policja nie zwolni zatrzymanego w ciągu 24 godzin to możesz przypuszczać, że sprawa dotyczy poważniejszego przestępstwa.

Dość powszechną praktyką stosowaną przez policjantów jest „wymuszanie” (tudzież „przyjacielskie nakłanianie do”) przyznania się do zarzucanego czynu zabronionego. Policjanci – co wynika z mojego doświadczenia – również  często wprowadzają w błąd zatrzymanych, obiecując szybkie uwolnienie lub niską „karę w zawieszeniu”, byleby uzyskać do protokołu obciążające podejrzanego wyjaśnienia. Cóż policja ma dziesiątki, o ile nie setki tysięcy spraw i na wagę złota dla policjantów jest szybkie „pozamiatanie” sprawy. Nie chcę odzierać Cię ze złudzeń, ale każdy zatrzymany czy podejrzany to tylko numer, sprawa dla policji. Nic więcej , nic mniej.

Jeżeli zwolnienie zatrzymanego nie następuje w ciągu pierwszych 24 godzin, wówczas należy poszukać pomocy adwokata. W przeciwieństwie do osoby najbliższej dla zatrzymanego, adwokat ma prawo widzieć się i rozmawiać z każdym zatrzymanym. Taki obrońca powinien dotrzeć do zatrzymanego zanim prokurator przystąpi do przesłuchania. Pozwoli to na obranie najbardziej optymalnej linii obrony.

PO 48 GODZINACH

Po tym czasie kontakt z adwokatem wydaje się koniecznością. Dlaczego? Ponieważ po upływie 48 godzin osoba zatrzymana jest oddawana do dyspozycji sądu karnego. Sąd ma prawo przetrzymać taką osobę przez kolejne 24 godziny. Zapytasz po co te trzy dni?

Otóż, są one potrzebne policji by zgromadzić dowody. Prokuratorowi by postawić zarzut, przesłuchać i sporządzić wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Finalnie właśnie te ostatnie 24 godziny z 72 od momentu zatrzymania, są przeznaczone dla sądu na rozważenie celowości zastosowania tymczasowego aresztowania.

Zapytaj kogo chcesz, ale z mojej praktyki adwokackiej wynika, że udział obrońcy na posiedzeniu aresztowym wzmacnia pozycję podejrzanego, zyskuje on więcej pewności w trudnej dla siebie sytuacji zderzenia z machiną państwa. Nie mówię wcale, że udział obrońcy w posiedzeniu aresztowym zawsze prowadzi do zwolnienia na wolność podejrzanego, bo tak nie jest.  Ale to profesjonalny obrońca posiada niezbędny warsztat do prowadzenia obrony , zbijania twierdzeń prokuratury, argumentowania o braku przesłanek do tymczasowego aresztowania i w ostateczności sporządzenia profesjonalnego zażalenia na areszt.

Polecam Ci również artykuł o tym co się dzieje po drugiej stronie krat: PO RAZ PIERWSZY W ARESZCIE .

O różnicach pomiędzy ARESZTEM POLICYJNYM A  TYMCZASOWY poczytasz klikając na niebieski link:-)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: