Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

WĘDLINY, BIEDRONKA, MILIONY i ARESZT

Mateusz Szymkowiak03 maja 2020Komentarze (0)

Od jakiegoś czasu można wyczytać w prasie i Internecie, że ZM Henryk Kania S.A. z Pszczyny k. Bielska-Białej ma problemy finansowe. Główny akcjonariusz  spółki Henryk Kania za sytuację jakiej znalazła się firma obwinia „układ”…. Według niego to zmowa sieci handlowej Biedronka (marki należącej do Jeronimo Martins Polska S.A.), banków, nadzorcy sądowego prowadzącego postępowanie układowe doprowadziło rodzinną spółkę do ruiny. Potentat w branży mięsnej nie oszczędzał też wymiaru sprawiedliwości, który jego zdaniem również działał przeciwko ZM Henryk Kania S.A.

Cóż, każdy ma prawo prowadzić własną narrację. Nie wątpię, że wiele czynników złożyło się na trudną sytuację mięsnego potentata. Osobiście jednak kieruję się w życiu inną zasadą; wszystko co dzieje się w moim życiu jest moją odpowiedzialnością (nie winą, ale odpowiedzialnością). Pozwala to na przejęcie kontroli nad wszystkim czego doświadczamy w życiu. Ale odbiegam od tematu 🙂

RODZINNA FIRMA, PUSTE FAKTURY i VAT

Na stronach ZM Henryk Kania S.A.  można się dowiedzieć, że początki  firmy przypadają na lata 90-te XX wieku. Po wielu lata ster firmy po ojcu przejął Henryk Kania junior. To właśnie ten mężczyzna obecnie budzi zainteresowanie śledczych. Postanowili go nawet poszukiwać, ale o tym nieco niżej.  Jest tak za sprawą domniemanych pustych faktur jakie ZM Henryk Kania S.A. miały wymieniać z powiązaną spółką Rubin Energy sp. z .o.o. na łączną kwotę ponad 740.000.000 zł (tak właśnie 740 milionów PLN). Jak podaje Rzeczpospolita w grę mogą wchodzić wyłudzenia zwrotu podatku VAT na kwotę blisko 28.000.000 zł. Zarząd spółki miałby też narazić Skarb Państwa na straty ponad 40.000.000 zł w latach 2016-2019 z tytułu podatku VAT.

BIZNES W POLSCE, PREZES NIE

Główny akcjonariusz, ówczesny prezes zarządu i członek rady nadzorczej ZM Henryk Kania S.A. podobno nie mieszka jednak w Polsce. Najwidoczniej najlepiej prowadzić biznes w Polsce mieszkając poza jej granicami…

Albo – tak sobie myślę – jest to bezpieczniejsze, gdy firma upada, wierzyciele domagają się należności, a prokuratura coś węszy. Nie mnie oceniać. Skupmy się na faktach.

Na razie Prokuratura Krajowa – Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach  – wydała za panem Kanią list gończy.

LIST GOŃCZY

Fakty są takie, ze list gończy może wydać sąd lub prokurator. List gończy wydaje się, gdy podejrzany się ukrywa. Równocześnie z listem gończym wydane jest postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec poszukiwanego. Nie jest w tym wypadku również konieczne przesłuchanie podejrzanego. No bo się nie da, skoro się ukrywa – logiczne.

Prawdopodobne dalsze czynności wobec tego akcjonariusza ZM Henryk Kania S.A. będą takie, że Sąd Okręgowy w Katowicach wyda Europejski Nakaz Aresztowania, o ile poszukiwany przebywa – jak donoszą media – na Wyspach Kanaryjskich, a jeżeli przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki to departament sprawiedliwości złoży zapewne wniosek o ekstradycję swojego obywatela z terytorium USA.

Z uwagi na zawirowania jakie politycy czynią z polskim wymiarem sprawiedliwości i z uwagi na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasbourgu z tym związane, prawdopodobne jest to, że USA lub Królestwo Hiszpanii odmówią wydania poszukiwanego. Takie przypadki już się wydarzyły.

Następnie, o ile dojdzie do wydania do Polski  poszukiwanego, zostanie on doprowadzony do najbliższego aresztu i  niezwłocznie przesłuchany przez śledczych lub sąd, który zdecyduje czy tymczasowe aresztowanie utrzymać , czy uchylić.

POINTA

Tak sobie myślę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. I nie mówię tu o wędlinach. Było wiele przypadków tzw. ludzi sukcesu, którzy stworzyli lub przejęli rodzinne firmy, rozkręcili biznes i dorobili się gigantycznych fortun,  następnie przekroczyli linię, której nie powinni ,a wszystko to w pogoni za jeszcze większymi pieniędzmi.

Czy warto? Na to pytanie nie odpowiem, bo nie dorobiłem się fortuny (jeszcze ;-).

Ufam, że Ty sam/sama znasz odpowiedź na to pytanie.

___________________________________________

Zachęcam Cię do kontaktu, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

formularz:   http://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy możesz odnaleźć poniżej:

KAMIL D. i jego niesamowite BMW

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY

KONFISKATĄ ROZSZERZONĄ PO KIESZENI PRZEDSIĘBIORCZYM

ARESZT: NIE Z KORONAWIRUSEM

WIDZENIE Z ARESZTOWANYM

Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:

#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

#9: ARESZT POLICYJNY I SĄDOWY

#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

#7 ŚWIADEK KORONNY

#2 ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: