Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

WIDZENIE Z ARESZTOWANYM

Mateusz Szymkowiak11 września 2021Komentarze (0)

Jak można uzyskać zgodę na widzenie z osobą aresztowaną?

Potrzebna jest do tego zgoda  prokuratora albo sądu, jeżeli prokurator złożył już akt oskarżenia.

No dobra powiesz, pisałem do prokuratora a ten ćwok za każdym razem mi odpisuje, że odmawia zgody na widzenie. Czy tak może?

Niestety przepisy kodeksu karnego wykonawczego przewidują furtkę umożliwiającą odmowę widzenia.

Dobra wiadomość jest tak, że decyzję prokuratora możesz zaskarżyć. Zła, że rozpozna ją też prokurator, tylko nadrzędny. Żadne pocieszenie , prawda?

ARESZTOWANY MA PRAWO DO WIDZENIA Z OSOBĄ NAJBLIŻSZĄ

Tyle stanowi przepis (217 § 1 a k.k.w.) -tymczasowo aresztowany ma prawo , z zastrzeżeniem § 1b, do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą najbliższą.

To zastrzeżenie § 1b jest dla aresztowanych zmorą.

Prokurator z reguły odmawia zgody na widzenie w początkowym okresie śledztwa. Zasłania się dobrem toczącego się postępowania i wolą zapobiegnięcia bezprawnego utrudniania jego toku. Jak ? Poprzez wpływanie na zeznania świadków, fabrykowanie dowodów, przekazanie osobom poszukiwanym informacji z toczącego się śledztwa itp.

Małym, ale jednak, pocieszeniem może być fakt, że po złożeniu do sądu aktu oskarżenia prokurator „traci władzę nad aresztowanym”. Wówczas to sąd/sędzia decyduje czy zgodę na widzenie udzielić.

Zasadniczo , gdy śledztwo się kończy i zaczyna proces sądowy , sądy udzielają zgody na widzenia z osobami najbliższymi.

art. 217 § 1b Odmowa wyrażenia zgody na widzenie, o którym mowa w § 1a, może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane:
1) w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego;
2) do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: