Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY

Mateusz Szymkowiak24 lipca 2019Komentarze (0)

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że w postępowaniu karnym każdy ma prawo do obrony. W konsekwencji osoba podejrzana ma prawo posiadania obrońcy tj. adwokata. Niestety większość osób, wobec których prokurator występuje do sądu o areszt nie jest świadomych tych praw.

Podejrzany może żądać by jego obrońca był obecny na posiedzeniu sądu w przedmiocie zastosowania aresztowania. Od momentu zatrzymania przez policję do zastosowania tymczasowego aresztowania mogą minąć maksymalnie 72 godziny. Po tym okresie policja musi zwolnić zatrzymaną osobę.

Kiedy i jak zatem w ciągu 72 godzin , będąc pozbawionym wolności (w policyjnej izbie zatrzymań) , ustanowić obrońcę?

OBROŃCA Z WYBORU

Po pierwsze obrońcę może ustanowić dla podejrzanego osoba dla niego najbliższa pozostająca na wolności. W rezultacie zlecić prowadzenie obrony podejrzanego może jego małżonek, konkubent, rodzic, dziecko, dziadkowie lub inni krewni.

OBROŃCA Z URZĘDU

Po drugie sam podejrzany może żądać ustanowienia obrońcy z urzędu. W tym celu podejrzany powinien napisać wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu.Wniosek ten składa się w  sądzie rejonowym, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie przygotowawcze o ustanowienie obrońcy z urzędu. Przykładowy wniosek znajdziesz tutaj: wniosek o ustanowienie obrońcy.

We wniosku powinieneś wskazać, że nie jesteś kompetentny sam prowadzić swoją obronę ponieważ nie masz doświadczenia i wiedzy prawnej. Wspomnieć można we wniosku, iż ustanowienie obrońcy z wyboru pozostaje poza twoimi możliwościami majątkowymi. Ponadto możesz wskazać z imienia i nazwiska adwokata, któremu chciałbyś powierzyć prowadzenie twojej obrony. Za takiego adwokata zapłaci Skarb Państwa , o ile sąd uwzględni twój wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu.

Na temat wniosku o zezwolenie na korzystanie przez osobę tymczasowo aresztowaną z aparatu telefonicznego możesz poczytać w tym miejscu na blogu: WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: