Jeżeli interesuje Cię tematyka praw osób tymczasowo aresztowanych zapewne już wiesz, że osoba aresztowana może korzystać z telefonu. Wpis na moim blogu na ten temat możesz znaleźć tutaj.
Zgodę na korzystanie z telefonu wydaje prokurator, który nadzoruje śledztwo. Jeżeli wobec tymczasowo aresztowanego wpłynął już akt oskarżenia do sądu, zgody udziela sąd. Może się zdarzyć, że prokurator lub sąd odmówi udzielenia zgody. Wtedy należy złożyć zażalenie.
Przykładowy wniosek o wyrażenie zgody na korzystanie z telefonu przez osobę aresztowaną znajdziesz tutaj: wniosek o wyrażenie zgody na korzystanie z telefonu przez aresztowanego.
We wniosku należy podać numery telefonów, na które osoba aresztowana chciałaby wykonywać połączenia. Ponadto należy wskazać stopień pokrewieństwa pomiędzy aresztowanym, a osobą do której chce telefonować. Wniosek powinien być podpisany na końcu.
Z reguły prokurator lub sąd rozpozna wniosek tymczasowo aresztowanego w terminie do dwóch tygodni.
Jeżeli interesuje Cię widzenie z osobą aresztowaną polecam innym mój wpis. A w tym miejscu znajdziesz przykładowy wniosek o widzenie z osobą aresztowaną: wniosek o widzenie.
Polecam Ci również wpisy na moim alternatywnym blogu: CO DAJE INTERCYZA
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy zgoda upoważnia do wielokrotnego telefonowania czy jest to zgoda na jeden kontakt?
Witam serdecznie pani Moniko, z reguły (w mojej praktyce zawodowej nie zdarzył się inny przypadek) zgoda na posługiwanie się aparatem telefonicznym z konkretnym numerem telefonu jest bezterminowa.
Prokurator może jednak zastrzec ograniczenia w swojej zgodzie. W szczególności może zezwolić aresztowanemu na jednokrotne połączenie telefoniczne np. z okazji jakiejś uroczystości rodzinnej.