Rano 1 listopada o 5:30 obudził mnie dźwięk sms-a. To mój dobry znajomy mec. Daniel Anweiler przesłał link do artykułu Zabójstwo w szkole w Wawrze. Z artykułu dowiedziałem się o tragedii jaka odbyła się w maja br. w szkole w Warszawie. Nastolatek miał zadźgać nożem drugiego nastolatka. Dodatkowo na oczach uczniów i nauczycieli.
W Polsce! Nieprawdopodobne – pomyślałem.
Oczywiście wcześniej takie historie się zdarzały, ale słyszałem o nich tylko w doniesieniach zza oceanu.
Wczoraj chłopak został aresztowany na 2 miesiące. Kiedy można stosować areszt tymczasowy?
Lektura artykułu podsunęła mi pomysł, aby podzielić się z Tobą przemyśleniami. Przemyśleniami dotyczącymi granic wieku od kiedy człowiek odpowiada za własne zachowanie będące czynem zabronionym czy przestępstwem.
WIEK MA ZNACZENIE PRZY PRZESTĘPSTWIE
Przestępstwo to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Jednym z warunków odpowiedzialności za przestępstwo jest możliwość rozeznania znaczenia swojego czynu i pokierowania postępowaniem.
Po pierwsze rozeznanie to wiąże się również z wiekiem.
Kodeks karny przewiduje, że na zasadach przewidzianych w kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat (art. 10 § 1 kk).
No właśnie nastolatek, który według doniesień medialnych, miał zamordować starszego o rok chłopaka miał 15 lat.
OBNIŻONY PRÓG ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA CZYNY SZCZEGÓLNIE KARYGODNE
Jest też tak, że za szczególnie poważne, karygodne i brutalne czyny zabronione (przestępstwa) odpowiadają osoby które nie ukończyły 17 roku życia.
Jednym z takich czynów zabronionych szczególnie napiętnowanym przez kodeks karny jest zabójstwo, w tym ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo wielopodmiotowe oraz zabójstwo funkcjonariusza publicznego (art. 148 § 1, 2 i 3 k.k.).
Kodeks karny stanowi, że odpowiedzialności karnej za m.in. taki czyn może ponosić człowiek po ukończeniu 15 roku życia.
O tym czy nastolatek po ukończeniu 15 roku życia a przed 17 urodzinami będzie odpowiadał jak dorosły decyduje sąd. W rezultacie sąd musi ocenić, czy z uwagi na jego rozwój i właściwości osobiste, zdawał sobie sprawę ze swojego czynu. Z tego powodu musi zweryfikować, czy wobec nastolatka stosowane były przez sąd rodzinny środki wychowawcze lub poprawcze.
15 LATEK MOŻE BYĆ SĄDZONY ZA:
Inne przestępstwa, za których popełnienie mogą odpowiadać osoby po ukończeniu 15 roku życia to:
- zamach na życie prezydenta (art. 134 § 1 k.k.);
- spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w tym ze skutkiem śmiertelnym (art. 156 § 1 i 3 k.k.);
- sprowadzenie zagrożenia dla życia lub zdrowi wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, w tym ze skutkiem śmiertelnym (art. 163 § 1 i 3 k.k.)
- piractwo (art. 166 k.k.)
- sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającym życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w tym ze skutkiem śmiertelnym (art. 173 § 1 i 3 k.k.);
- gwałt ze szczególnym okrucieństwem lub kwalifikowany (art. 197 § 3 i 4 k.k.);
- czynna napaść na funkcjonariusza publicznego przy użyciu broni, noża, środka obezwładniającego lub innego niebezpiecznego narzędzia, gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowi (art. 223 § 2 k.k.);
- wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika w celu zmuszenia organu państwowego lub samorządowego, instytucji, organizacji, osoby fizycznej lub prawnej albo grupy osób do określonego zachowania się, tym ze szczególnym okrucieństwem (art. 252 § 1 i 2 k.k.) oraz
- rozbój – czyli kradzież przy użyciu przemocy (art. 280 k.k.)
DZIECI NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ
Osoby poniżej 15 roku życia nie mogą być sądzone za żadne przestępstwo.
W stosunku do takich osób sąd rodzinny, stosując ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, orzeka środki wychowawcze i poprawcze. To sąd rodzinny może nakazać skierowanie nastolatka do poprawczaka lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii.
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Warren Wong na Unsplash.com
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }