Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt zmian w prawie. Zmiany mają umożliwić na odbywanie posiedzeń sądu bez udziału – w jednym miejscy – podejrzanego, prokuratora i obrońcy. Wszystko przez pandemię i COVID-19.
Na czym mają polegać „udogodnienia”?
PODEJRZANEGO NIE DOPROWADZAĆ
Po pierwsze sąd może zarządzić, że oskarżony (lub podejrzany), który jest pozbawiony wolności, nie będzie mógł bezpośrednio brać udziału w rozprawie. Wówczas udział oskarżonego/podejrzanego zapewnia się poprzez urządzenia bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W rezultacie w aresztach śledczych powstaną pomieszczenia „do wokand”. Pomieszczenia wyposażą w telewizory i kamery przekazujące dźwięk i obraz z i do sądu.
Po drugie na wniosek prokuratora będzie on również mógł brać udział zdalnie w posiedzeniach sądu. Oczywiście za pośrednictwem urządzeń przekazujących obraz i dźwięk.
Po trzecie sąd może zdecydować, że oskarżony odpowiadający z wolnej stopy, jego obrońca albo prokurator lub oskarżyciel posiłkowy i jego pełnomocnik nie spotkają się na jednej sali rozpraw. W tym wypadku w sądzie wydziela się odrębne pomieszczenia z urządzeniami przekazującymi „na żywo” dźwięk i obraz. Każda ze stron będzie uczestniczyła w rozprawie z innego pomieszczenia sądu.
OBROŃCA Z OSKARŻONYM
Projekt zakłada, że obrońca będzie uczestniczył w rozprawie z oskarżonym pozbawionym wolności, czyli z aresztu śledczego.
W wypadku, gdy obrońca bierze udział w rozprawie przebywając w innym miejscu niż oskarżony, sąd może zarządzić przerwę, aby umożliwić telefoniczny kontakt obrońcy z oskarżonym. Przerwa zarządzana jest na czas oznaczony, w celu kontynuacji rozprawy w tym samym dniu.
Jeżeli zachodzi potrzeba udziału tłumacza, bierze on udział w rozprawie w miejscu przebywania oskarżonego.
ANALOGICZNIE Z ARESZTAMI
Niemalże takie same zasady mają zostać wprowadzone w sprawach aresztowych. Obecnie jeżeli prokurator składa wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego do sądu to osobę, której on dotyczy doprowadza się do sądu. Podejrzany ma zapewnione prawo do obrony i osobiście może wytłumaczyć się sądowi.
Po zmianach podejrzany utraci takiego prawo. W projekcie przewiduje się , że posiedzenie aresztowe przeprowadza się zdalnie. To jest przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jednoczesny bezpośredni przekaz obrazu i dźwięku na odległość.
Ponadto „posiedzenie zdalne” odbywa się w obecności referendarza sądowego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora lub urzędnika zatrudnionego w sądzie lub prokuraturze. Jeżeli podejrzany przebywa już w areszcie śledczym to będzie w obecności funkcjonariusza Służby Więziennej.
___________________________________________
Zachęcam Cię do kontaktu ze mną, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:
tel.: 0048 604 199 306
whatsapp: 0048 604 199 306
e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl
instagram: @szymkowiak.mateusz
formularz: http://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/
*********************************************************
Ponadto zapraszam na nowy blog o prawie dla osób zdradzonych.
Kilka ciekawych wpisów możesz odnaleźć poniżej:
BOGATY MAŁŻONEK, ROZWÓD I PRAWO DO MIESZKANIA
WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY
Polecam Ci również moje podcasty „Krąg przestępstwa” oraz „Z adwokatem przez życie” podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:
#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ
#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO
Photo by David Veksler on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }