Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ALIMENTY, ODSETKI, ARESZT

Mateusz Szymkowiak24 października 20193 komentarze

Zapewne wiesz droga czytelniczko/drogi czytelniku, że od rat alimentacyjnych płatnych miesięcznie należne są odsetki za opóźnienie.

Odsetki za opóźnienie od alimentów

Wysokość odsetek za opóźnienie reguluje kodeks cywilny – obecnie (tj. na 24 października 2019 roku) 7 % w skali roku /ich wysokość wynosi sumę stopy referencyjnej NBP i 5,5 procent/.

Odsetki za opóźnienie należą się w przypadku….. no właśnie opóźnienia, tj. zawinionego lub niezawinionego niedochowania terminu płatności.

Termin płatności alimentów

W Polsce z reguły alimenty są ustalane do płacenia na dzień 10-ty każdego miesiąca, a zatem od dnia następnego może powstać opóźnienie.

Pobyt w areszcie a wymagalność alimentów

Pewien rodzic miał wątpliwość i poprosił mnie o wyjaśnienie. Otóż chciał wiedzieć czy w razie jego pobytu w zakładzie karnym w celu odbywania kary pozbawienia wolności (orzeczonej za niealimentayję) alimenty lub chociażby płatność odsetek za opóźnienie ulega zawieszeniu.

WYJAŚNIAM: Pobyt w areszcie lub zakładzie karnym nie zwalnia zobowiązanego rodzica od obowiązku płatności alimentów w terminie ustalonym w wyroku lub ugodzie sądowej. Odsetki za opóźnienie również się należą.

 

 

 

Po więcej informacji zapraszam na www.adwokat-szymkowiak.pl albo na blog o prawie karnym www.areszt-tymczasowy.pl .

Polecam Ci również Z adwokatem przez życie i Obronną ręką w sprawie karnej .

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Ben White na Unsplash.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara 18 grudnia, 2020 o 21:39

Jak mogę się skontaktować z narzeczonym? On nic nie ma i raczej nie wie jak cokolwiek załatwić bo jest pierwszy raz w takiej sytuacji. Odwiedziny wstrzymane COVID dzwonić z zewnątrz tez nie mozna on musi zadzwonic ale jak ma to zrobić skoro nic nie ma. Jak mu mogę pomóc. Jest w areszcie od 15 grudnia, wiem ze to zaledwie kilka dni ale dla nas to wieki a najgorsza jest bezsilność.

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 20 grudnia, 2020 o 15:21

Sugeruję wnioskować do prokuratora prowadzącego śledztwo o zgodę na widzenie lub kontakt telefoniczny, ewentualnie zamianę aresztu na poręczenie majątkowe.

Odpowiedz

Sara 30 marca, 2022 o 00:11

Jestem bezsilna. Mąż siedzi od 24.03 a nawet nie miał przedstawionego wyroku sądu. Nie wiem czy jest skazany czy tymczasowo zatrzymany. On sam też nic nie wie bo mu nikt nic nie mówi.
Plus jak ma płacić alimenty skoro siedzi i nie może pracować, przez co nie może zarabiać żeby płacić…
Dodam że komornik zabiera mu 1518zl z wypłaty, zostaje mu 900zl a alimentów płacić musi 1000zl i jak on ma płacic i jeszcze jakoś żyć. Do tego utrzymać rodzinę….

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: