Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ALKOHOL, (NIE)PAMIĘĆ i PRZESTĘPSTWO

Mateusz Szymkowiak24 grudnia 2023Komentarze (0)

NIEPOCZYTALNOŚĆ

Brak świadomości popełnienia przestępstwa nie zawsze stanowi kontratyp tzn. wyłączenie odpowiedzialności karnej. Co do zasady nie popełnia przestępstwa osoba, która jest niepoczytalna w chwili czynu.

Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem /art. 31 § 1 kodeksu karnego/.

ALKOHOL A NIEPOCZYTALNOŚĆ

Nie do rzadkich należą sytuację popełnienia przestępstwa pod wpływem alkoholu np. jazda samochodem w stanie nietrzeźwości. Z doświadczenia wiem, że większość poważnych zbrodni też jest popełniana pod wpływem alkoholu. Tak jest przykładowo z zabójstwami. Najczęściej do zabójstwa dochodzi w domu podczas rodzinnej zakrapianej alkoholem kłótni.

Według definicji niepoczytalności osoby takie nie powinny odpowiadać karnie.  Jest jednak tak, że kodeks karny przewidział takie przypadki i wprost wyłącza stosowanie do sprawcy, który sam wprawił się w stan niepoczytalności na skutek spożycia alkoholu, definicji niepoczytalności.

(…)Gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć (nie stosuje się zasad wyłączających odpowiedzialność karną związanych z niepoczytalnością) /art. 31 § 3 k.k./.

UPOJENIE ALKOHOLOWE I WYĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ

A co jeżeli sprawca sam się nie wprawił w stan nietrzeźwości? Wyobraź sobie, że ktoś  podstępnie lub pod wpływem groźby „napoił” alkoholem inna osobę. W tej sytuacji  możliwe jest wyłączenie  odpowiedzialności karnej.  Przepisy kodeksu karnego przewidują tylko sytuację, gdy sprawca „sam wprawił się” w stani nietrzeźwości, co implikuje jego odpowiedzialność karną pomimo „niepoczytalności” wywołanej alkoholem (stanem upojenia alkoholem).

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora  Diane Picchiottino on Unsplash

***************************************

Nieco informacji oraz sam wzór wniosku o wstrzymanie kary znajdziesz w tym wpisie.

Inne wpisy na blogu:

KARA POZBAWIENIA WOLNOŚCI – KONIEC BILETÓW DO ZK

OD CZEGO JEST ADWOKAT?

CZY NIELETNI ODPOWIE ZA PRZESTĘPSTWO?

WNIOSEK O DOZÓR ELEKTRONICZNY

CENZURA KORESPONDENCJI A PRAWO DO OBRONY, CZYLI CZEGO NIE MOŻE CZYTAĆ PROKURATOR albo

STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU A STAN NIETRZEŹWOŚCI, CZYLI JAK NIE STRACIĆ PRAWA JAZDY

TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

oraz odsłuchania podcastu „krąg przestępstwa”  i „anatomia przestępstwa„:

KRĄG PRZESTĘPSTWA #7 świadek koronny

KRĄG PRZESTĘPSTWA #2 Zażalenie na areszt

ANATOMIA PRZESTĘPSTWA #2 tajemnica adwokacka

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: