Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ARESZT: NIE Z KORONAWIRUSEM

Mateusz Szymkowiak21 marca 2020Komentarze (0)

O takiej bezprecedensowej decyzji warszawskiego sądu okręgowego możesz poczytać w tym miejscu.

Ale o co chodzi? zapytasz;

Jak wiesz w Polsce ogłoszono stan epidemii (aktualne na 20.03.2020r.) spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusem  (naukowo oznaczonym jako COVID – 19). Sądy w Polsce z tego powodu nie wyznaczają rozpraw i posiedzeń jawnych, z wyjątkiem spraw pilnych. Jakie to sprawy możesz doczytać w moim poprzednim wpisie: ARESZT Z KORONAWIRUSEM W TLE.

Traf chciał, że pewien prezes krajowej instytucji płatniczej został decyzją sądu rejonowego kilka dni temu aresztowany. Nic nadzwyczajnego, ale słucha dalej.

JEST ARESZT, JEST ZAŻALENIE

Obrońca owego prezesa aresztanta wykonując swoją pracę wniósł zażalenie do sądu II instancji. W treści środka odwoławczego argumentował, że pan prezes z uwagi na wiek i przebyte choroby jest w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Ponadto – jak twierdzi obrońca – życie i zdrowie klienta jest zagrożone w razie izolacji penitencjarnej.

Sąd Okręgowy w Warszawie to „łyknął”. Prezes aresztant zmienił status na prezesa podejrzanego niearesztowanego.

ARGUMENTY SĄDU

Jakiś czas temu pisałem o przesłankach tymczasowego aresztu. Chyba w tym miejscu: Kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie.

Musisz wiedzieć, że w sprawach aresztowych sąd powinien też badać przesłanki negatywne. To jest takie okoliczności, które uniemożliwiają stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego. Jakie to przesłanki?

No właśnie, od tymczasowego aresztowania należy odstąpić, gdy pozbawienie wolności:

  • spowodowałoby dla życia lub zdrowia podejrzanego poważne niebezpieczeństwo;
  • pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.

Pan prezes krajowej instytucji płatniczej wyszedł na wolność z aresztu, ponieważ w ocenie sądu, jego zdrowie jest zagrożone w warunkach aresztu śledczego. Miałoby to być spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID-19).

POINTA

Hmm, tak się zastanawiam, czy teraz wszyscy podejrzani w grupie ryzyka podwyższonego epidemiologicznego mogą liczyć na uchylenie aresztu.

Po drugie, doczytałem, że pan prezes krajowej instytucji płatniczej miał przerzucić za granicę około 8.000.000.000,00 PLN /dla ułatwienia 9 zer to miliard/. Jak uważasz, czy to mogło mieć związek z uchyleniem aresztu?

Po trzecie z mojego doświadczenia wynika, że osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej lub związku przestępczym są „z automatu” aresztowane. Pan prezes podobno jest członkiem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która miała transferować nielegalnie środki pieniężne za granicę Polskę…

Photo by Markus Spiske on Unsplash.

____________________________________

Zapraszam Cię również do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:

GWARANCJA NIETYKALNOŚCI – LIST ŻELAZNY

PONOWNE ZAWIASY PO ZARZĄDZENIU KARY – DLA KOGO

KIEDY MOŻNA LICZYĆ NA UCHYLENIE TYMCZASOWEGO ARESZTU

Polecam również

podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

Areszt policyjny i sądowy

Obrońca osoby aresztowanej

Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie

Grzywna

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: