Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY – COVID-19

Mateusz Szymkowiak28 marca 2020Komentarze (0)

Wersję do odsłuchania poniższego wpisu możesz znaleźć w tym miejscu : KRĄG PRZESTĘPSTWA # 11 Co grozi za załamanie kwarantanny.

************************************************

W Polsce jest stan epidemii spowodowanej koronawirusem. Część z nas przebywa w  kwarantannie. Jest to dość dolegliwe. Zrozumiałe są zatem pokusy, aby z kwarantanny zrezygnować, tym bardziej, że pogoda sprzyja spacerom.

Czym jest kwarantanna dowiesz się w tym miejscu. Natomiast aplikację pomocną dla osób w kwarantannie domowej znajdziesz na stronach Ministerstwa Cyfryzacji: kwarantanna domowa app.

Czy i jakie są konsekwencje złamania kwarantanny?

POWRÓT Z ANGLII Z PRZYSTANKIEM W ARESZCIE

Pewien mężczyzna wrócił  z Wielkiej Brytanii do Polski.  Wszyscy przybywający z zagranicy zobligowani są pozostać w kwarantannie na okres 14 dni. Mężczyzna jednak postanowił jej nie przestrzegać. Sprawa miała miejsce w Zamościu.

W konsekwencji sąsiadka z bloku zwróciła mężczyźnie uwagę, że powinien pozostać w domu. Sytuacja zrobiła się nerwowa, a mężczyzna dał upust swoim emocjom i celowo nakasłał kobiecie w twarz.

Niby nic takiego, ale w czasach pandemii koronawirusa takie zachowania zasługują na szczegóły uwagą i reakcję ze strony wymiaru sprawiedliwości.

Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na 3 miesiąca, a za takie zachowanie grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

Spytasz jak to?

KODEKS KARNY NA DZIWNE CZASY

Ktoś kto jest poddany kwarantannie może, ale nie musi być zakażony COVID-19. Kwarantanna jest środkiem prewencji wobec ogółu społeczeństwa. Swoboda jednostki jest w tym przypadku mniej wartościowa od zdrowia publicznego. Dlatego też kodeks karny penalizuje takie zachowania. W jednym z przepisów kodeksu karnego przewidziano, iż:

Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: (…) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej,(…) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli sprawca działa nieumyślnie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli zatem bohater z Zamościa wiedział, że jest zarażony koronawirusem to realnie musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 8, no chyba, że konsekwencją jego zachowania będzie śmierć sąsiadki lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu- wówczas może spędzić za kratami do 12 lat.

Natomiast jeżeli ów mężczyzna nie był zarażony koronawirusem albo nie był świadomy, że jest zarażony, gdy „kasłał celowo” na sąsiadkę to podlega odpowiedzialności karnej do 3 lat pozbawienia wolności włącznie. Wówczas jego czyn był nieumyślny.

Link do tej historii znajdziesz tutaj: TYMCZASOWY ARESZT DLA 27-LATKA ZA SPOWODOWANIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO

CZEGO UCZY TA HISTORIA

Lepiej spędzić kwarantannę w domu, niż w areszcie śledczym:-).

 

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora Brian McGowan na Unsplash.

_______________________________________________

Zapraszam Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:

ARESZT Z KORONAWIRUSEM W TLE

OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

ZBRODNIA BEZ KARY

WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO.

ŚWIADEK KORONNY

WIDZENIE Z ARESZTOWANYM

DOZÓR ELEKTRONICZNY

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: