Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

CZY NIELETNI ODPOWIE ZA PRZESTĘPSTWO?

Mateusz Szymkowiak04 października 2020Komentarze (0)

Co do zasady dzieci nie odpowiadają za przestępstwa. Mam na myśli, że sąd karny nie może prowadzić postępowania wobec dziecka. Rodzi się zatem pytanie kiedy dziecko w świetle prawa karnego przestaje być dzieckiem?

DOLNA GRANICA WIEKU

Kodeks karny przewiduje dwie granice wieku, od którego każdy człowiek odpowie za swoje zachowanie stanowiące przestępstwo.

Po pierwsze powszechny wiek odpowiedzialności w Polsce to 17 lat. Każdy kto ukończy 17 lat może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Wobec sprawców łagodniejszych  przestępstw (występków), którzy popełnić je mieli po ukończeniu 17 roku życia a przed 18 r.ż. sąd karny może stosować zamiast kary środki wychowawcze i poprawcze , takie jak umieszczenie w schronisku dla młodocianych lub zakładzie poprawczym.

MINIMALNA GRANICA WIEKU

W szczególnych wypadkach za ciężkie przestępstwa karnie odpowiadać może człowiek już po ukończeniu 15 roku życia.

Za jakie przestępstwa mogą odpowiadać osoby już pomiędzy 15 a 17 rokiem życia? Po kolei:

  1. za zamachu na życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. zabójstwo;
  3. za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu;
  4. sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać: pożaru, zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu, eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących, gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego;
  5. piractwo na statku powietrznym lub wodnym;
  6. za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym;
  7. gwałt ze szczególnym okrucieństwem lub przeciwko małoletniemu poniżej 15 r.ż., wspólnie z inną osobą albo wobec krewnego;
  8. czynną napaść na funkcjonariusza publicznego jeżeli spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu;
  9. wzięcie zakładnika;
  10. rozbój tj. kradzież przy użyciu przemocy – to najczęstszy przypadek

JAKĄ KARĘ MOŻE PONIEŚĆ 15 – LATEK

Ustawa karna przewiduje, że wobec młodocianego (tj. gdy przed 21 rokiem życia popełnia przestępstwo) nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności. Natomiast wobec osób pomiędzy 15 a 17 rokiem życia, oprócz tego że nie orzeka się kary dożywocia, maksymalna kara może wynieść 2/3 górnego ustawowego zagrożenia. Co to oznacza? Proste – jeżeli za rozbój grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności to sąd wobec 15 latka może orzec karę nie surowszą niż 8 lat pozbawienia wolności.

Wiek nieletniego sprawcy jest też samoistną przesłanką do nadzwyczajnego złagodzenia kary. Na czym ono polega? W tym wypadku za rozbój sąd mógłby przykładowo wymierzyć karę łagodniejszego rodzaju i zamiast pozbawienia wolności orzec ograniczenie wolności lub grzywnę.

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora Bermix Studio on Unsplash.

************************************

Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym  blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:

JAK ZABLOKOWAĆ ROZWÓD

CO DAJE INTERCYZA?

JAK ZASZKODZIĆ MAŁŻONKOWI POD SPRAWĘ ROZWODOWĄ

CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK

ALIMENTY PO ROZWODZIE

WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

PRZEMOC W RODZINIE CZY TO JUŻ ZNĘCANIE?

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

INTRO

KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …

DOZÓR ELEKTRONICZNY

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: