W minionym tygodniu miałem okazję (zawodowo) odwiedzić areszt śledczy. Po tym jak uzyskałem zgodę prokuratora udałem się do aresztu śledczego w Bielsku-Białej na spotkanie z moim aresztowanym klientem Bogdanem.
Po pokonaniu bramy aresztu, wpisaniu na listę odwiedzających i przeszukaniu (5 minut) udałem się do ewidencji(10 minut). Następnie do szefa zmiany (12 minut) i oddziałowego(15 minut). Potem pokierowano mnie do pokoju widzeń (18 minut). W pokoju widzeń na doprowadzenie klienta czekałem – jak zwykle – z pół godziny (jestem w areszcie już 48 minut a nawet nie spotkałem się z klientem…).
Dlatego wykorzystując dany mi czas :-), zacząłem się zastanawiać, na ile zmieniłoby się funkcjonowanie Bogdana, gdyby komisja penitencjarna przyznała mu status aresztowanego>niebezpiecznego<.
Podobnie jak Jakub A., który podejrzewany jest o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Morwin. Temu mężczyźnie już w czerwcu 2019 roku przyznano taki status.
ARESZTOWANY ZE STATUSEM „N”
Każdą aresztowaną osobę lub skazanego odbywającego karę komisja penitencjarna klasyfikuje. Jedna z klasyfikacji to status osoby niebezpiecznej. O przyznaniu aresztowanemu statusu niebezpiecznego zawiadamia się sędziego penitencjarnego.
>N-ka< jest w sposób szczególny „zabezpieczana”. Z jednej strony oddziela się taką osobę ściślej od współosadzonych i funkcjonariuszy służby więziennej. Z drugiej strony ogranicza się >N-ce< poruszanie po areszcie/zakładzie karnym. Może się on/ona poruszać tylko w ramach oddziału aresztu, na którym jest zakwaterowana.
„Niebezpieczni” z reguły przebywają w pojedynczych celach, nie mają też prawa do używania własnej odzieży. Przyodziewa się ich w czerwone, tudzież wypłowiałe – pomarańczowe drelichy.
Ich cele są specjalnie przystosowane , co oznacza, że wszystko jest mocniej przykręcone lub osłonięte. Niejednokrotnie cele takie pozostają pod stałym monitoringiem. W tym wypadku chodzi o to, żeby >N-ka< nie mógł zrobić sobie lub osobom, z którymi ma styczność krzywdy.
Niebezpieczni są częściej poddawani kontroli osobistej. Mianowicie za każdym razem jak opuszczają i jak wracają do celi.
Bodajże największym utrudnieniem dla aresztowanego ze statusem niebezpieczny jest brak możliwości odbycia widzenia w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt z osobami odwiedzającymi. Nie ma on lub ona także możliwości spożywania napojów i artykułów spożywczych podczas takich widzeń.
KOMU PRZYSŁUGUJE >N-KA<
Sprawcom, podejrzanym o najgroźniejsze przestępstwa, po prostu. Są wśród tych przestępstw: zamach na konstytucyjny organ państwa, na niepodległość, piractwo, przestępstwa popełnione w grupie przestępczej czy ze szczególnym okrucieństwem, albo z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych.
Ponadto komisja penitencjarna przyznając status niebezpiecznego przygląda się właściwości i warunkom osobistym aresztowanego. Następnie ocenia sposób zachowania się podczas pobytu w areszcie śledczym lub stopień demoralizacji aresztowanego. Dalej weryfikuje czy dana osoba stwarza poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego.
Tylko osoby, które cechują takie zachowania i warunki osobiste otrzymają od administracji aresztu śledczego zużyte jaskrawe wdzianka i sfatygowane obuwie.
Dla przypomnienia jak rozpoczęła się sprawa Jakuba A. polecam Ci zapoznanie się z wpisem: PODEJRZANY O ZABÓJSTWO 10-LATKI ; JAK PRZYZNANIE DO WINY RZUTUJE NA TYMCZASOWE ARESZTOWANIE.
Polecam Ci też mój autorski podcast: KRĄG PRZESTĘPSTWA # 1 – posiedzenie aresztowe a obrona konieczna
Zdjęcie dzięki uprzejmości autorki kyryll ushakov na Unsplash.com.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Droga Pani A,mamo Jakuba:”nie może dopuścić się takiego czynu, był zawsze grzecznym chłopcem” Syn Jest niewinny.To znowu falszywa propaganda,akcja policji ktora Go wrabia.Pani wierzy w Jego niewinnosc,my wszyscy w polsce walczymy z systemem”bezprawia” i sprawiedliwosci stanie sie zadosc.