Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

DZIEŃ Z PRACY ADWOKATA

Mateusz Szymkowiak25 maja 2019Komentarze (0)

Zaczęło się od telefonu:

– Czy pan mecenas  zajmuje się sprawami karnymi?

– Tak , jak mogę pomóc?

W czasie  rozmowy dowiedziałem się, że członek rodziny osoby z którą rozmawiam została zatrzymana. Oczywiście przez policję. Rodzina , co zrozumiałe, nie znała powodów zatrzymania.

W przypadku spraw karnych praca adwokata wymaga w pierwszej kolejności spotkania z klientem. Gdy nie jest to możliwe należy porozmawiać z osobami dla niego najbliższymi. Z wywiadu obrońca poznaje zarys sprawy i ustala możliwe drogi postępowania.

W opisywanej sprawie klient został zatrzymany i przewieziony przez funkcjonariuszy policji KMP  „na dołek”. 

Pewnie domyślacie się co to oznacza…

POLICYJNY ARESZT

Areszt tymczasowy - wóz policyjnyKażdy może zostać pozbawiony wolności, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dana osoba popełniła przestępstwo. Dodatkowo istnieje obawa ucieczki lub ukrycia się.

Każdą osobę zatrzymaną należy poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących jej  prawach. W tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata.

Pierwsze spotkanie z zatrzymanym odbyłem w nowej siedzibie Komendy Miejskiej Policji. Po upływie dwóch, trzech albo czterech godzinach (po drugiej przestałem liczyć….) spędzonych w poczekalni – obecnie nazywa się to recepcją, tak (!) na komendzie jest recepcja z prawdziwą recepcjonistką….zresztą bardzo miłą i pomocną – umożliwiono mi rozmowę z klientem. 

Pierwszy kontakt z osobą zatrzymaną zawsze jest ograniczony do kilku minut pod nadzorem funkcjonariuszy. Zatrzymany z jednej strony czuje ulgę, że jest osoba, która chce jej pomóc, ale jeszcze nie do końca jej ufa. Rozmowa dotyczy ogólnych przyczyn zatrzymania i szybko przenosi się na najbliższych dla zatrzymanego. W rozmowie z oficerem prowadzącym udało mi się ustalić czego dotyczy postępowanie oraz, że sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej . 

Te informacje wystarczyły mi na zorientowanie się z kim powinienem prowadzić dalsze czynności. 

PROKURATURA

Podczas rozmowy z prokuratorem dowiedziałem się, że klient podejrzewany jest o usiłowanie oszustwa a „sprawa jest rozwojowa” … Właśnie to sformułowanie używane przez policję i prokuratorów , tak naprawdę oznacza, że sprawa jest bardzo poważna i można spodziewać się wniosku o aresztowanie. 

Dalsze czynności postanowiłem ustalić w ponownej rozmowie z zatrzymanym. Po ponownych kilkudziesięciu minutach umożliwiono mi spotkanie z klientem. Jak poprzednio i tym razem rozmowa obrońcy z zatrzymanym toczyła się w obecności policjantów (muszę stwierdzić, że prawo do  prywatnej rozmowy z adwokatem w realiach polskiego wymiaru sprawiedliwości jest mitem ….). Tym razem zatrzymany przekazał mi więcej informacji, które mogłem wykorzystać próbując wyciągnąć go na wolność.

ZATRZYMANIE / ARESZTOWANIE / WOLNOŚĆ

Zgodnie z prawem każda osoba może być zatrzymana na nie dłużej niż 48 godzin, po upływie tego okresu zostaje wypuszczona na wolność lub oddana do dyspozycji sądu, który podejmuje decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Takie aresztowanie możliwe jest na maksymalnie 3 miesiąca, ale….. może być przedłużane kolejnymi decyzjami sądu. 

Nie wchodząc w szczegóły policja przedstawiła zatrzymanemu m.in. zarzuty oszustwa. Następnie przystąpiła do przesłuchania.  Podejrzany wyparł się wszystkiego i przedstawił mniej lub bardziej wiarygodną wersję wydarzeń. 

OBOWIĄZKI ADWOKATA

tymczasowe aresztowanie kraty więzieniaZadaniem adwokata podczas przesłuchania to uważne śledzenie, co klient mówi i w odpowiednim momencie reagowanie. Podejrzany ma prawo do odmowy wyjaśnień, odpowiedzi na pytanie a także przedstawienia wersji wydarzeń, która nie do końca jest prawdziwa. Moja głowa w tym, aby prezentowana wersja wydarzeń była możliwie najbardziej wiarygodna.

Na kolejny dzień przewidziano czynności w prokuraturze. 

Prokurator, w „sprawach rozwojowych” zawsze ponownie przesłuchuje podejrzanego przed upływem 48 godzin od momentu zatrzymania. Zasadą jest, że zatrzymani przez kolejną dobę „miękną” i powiedzą prokuratorowi więcej, byleby tylko odzyskać wolność. 

Podobnie jak poprzednio, rola obrońcy podczas przesłuchania w prokuraturze polega na bacznym pilnowaniu praw podejrzanego. W szczególności by w toku procesu karnego były przestrzegane. Ważne jest, by w odpowiednim momencie przerywać przesłuchanie (zakłócać je). Ma to na celu zapobiegnięcie by podejrzany nie powiedział za dużo. Może to dać pretekst do postawienia kolejnych zarzutów. 

W naszej „rozwojowej sprawie” klient odmówił współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości.  Niestety dało to podstawę prokuratorowi do skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie do sądu.

DECYZJA SĄDU

Po około 3 godzinach ponownie spotkałem się z klientem, tym razem w sądzie. 

Podczas posiedzenia aresztowego obrońca ma za zadanie przekonać sąd, że przesłanki tymczasowego aresztu w realiach tej konkretnej sprawy nie zostały spełnione lub zachodzą negatywne przesłanki procesowe warunkujące konieczność zastosowania łagodniejszych środków zapobiegawczych niż tymczasowe aresztowanie. 

W opisywanym przypadku powoływałem  się na negatywną przesłankę tymczasowego aresztowania.  Mianowicie ustalenie, iż tymczasowy areszt pociągałby wyjątkowo ciężkie skutki dla najbliższej rodziny podejrzanego. Podejrzany utrzymuje samotnie czwórkę swoich i przysposobionych małoletnich dzieci. Dodatkowo argumentowałem, że zastosowanie poręczenia majątkowego i poręczenia organizacji społecznej (z zarządem której spotkałem się w międzyczasie). Organizacja społeczna gwarantuje, że podejrzany stawi się na każde wezwanie prokuratora i policji jest wystarczające do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. 

Przyznaje, że decyzje podejmowane przez sąd podczas posiedzeń aresztowych należą do jednych z najmniej przewidywalnych, ale najważniejszych dla moich klientów. Tym razem sąd nie zgodził się z prokuratorem i uznał moje argumenty – klient musi zostać niezwłocznie wypuszczony na wolność , wobec faktu, że upłynęło już 48 godzin od momentu zatrzymania.

To ważne zwycięstwo, ale to tylko pierwszy etap w szeregu działań jakie mnie jeszcze czekają w tym procesie karnym. Tym bardziej, że prokurator zapowiedział odwołanie. Zatem ciąg dalszy w przyszłym tygodniu…

***

Odpowiedzi na pytanie co zrobić w sytuacji, gdyby sąd zastosował tymczasowe aresztowanie znajdziecie na moim blogu „obronną ręką w sprawie karnej” – https://www.facebook.com/sprawykarne/posts/450450075763130?__tn__=K-R

Zapraszam również na moją stronę na facebooku @sprawykarne.

***

Photo by Matt Popovich and Robert Hickerson on Unsplash.com 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: