Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

GWARANCJA NIETYKALNOŚCI – LIST ŻELAZNY

Mateusz Szymkowiak23 lutego 2020Komentarze (0)

Opiszę Ci pewną historię. Sprawa dotyczy Lucjana B., przedsiębiorcy i wysoko postawionego członka pewnej grupy przestępczej.

Mężczyzna według twierdzeń Prokuratury Krajowej miał dopuścić się wyłudzenia podatku VAT na kwotę kilku milionów złotych. W ocenie prokuratury członkowie grupy przestępczej, do której rzekomo należy Lucjan B. mieli posługiwać się bronią palną, dokonywać zabójstw, a niektórzy nawet gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.

Nie powinno dziwić zatem, że wobec Lucjana B. Sąd Okręgowy w Krakowie zaastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Na szczęście dla naszego bohatera, o decyzji sądu dowiedział się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w takim układzie postanowił pozostać.

JAK UNIKNĄĆ ARESZTU

Wiemy, że Lucjan B., wg. prokuratury, miał dopuścić się poważnych przestępstw. Wiemy, że gdy wróci do Polski zostanie bezzwłocznie doprowadzony do najbliższego aresztu śledczego. Ponadto wiemy, że pan dział w grupie przestępczej i zapewne ma wiedzę o przestępstwach współtowarzyszy.

Co w tych okolicznościach mógłby zrobić Lucjan B. , aby uniknąć tymczasowego aresztowania?

Dwa lata temu, dokładnie od 14 lutego 2018 roku, za sprawą Sądu Apelacyjnego w Katowicach zmianie uległa interpretacja instytucji tzw. listu żelaznego. Przed tą datą sądy w Polsce wychodziły z założenia, że w sytuacji, gdy wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania nie jest już możliwe wydanie tzw. glejtu.  Obecnie jest to możliwe.

LIST ŻELAZNY

Czym jest glejt?

To nic innego jak sądowe zapewnienie nietykalności dla podejrzanego. Osoba dysponująca listem żelaznym nie będzie pozbawiona wolności, o ile stawi się na każde wezwanie sądu lub prokuratora.

Konieczne jest jeszcze to, aby z wnioskiem o wydanie listu żelaznego wystąpiła osoba, która przebywa poza granicami Polski.

Innymi słowy, osoba, która przebywa w Polsce nie ma szans na glejt.

DLACZEGO GLEJT UCHYLI ARESZT

Za sprawą wspomnianego Sądu Apelacyjnego w Katowicach Lucjan B. może domagać się wydania listu żelaznego nawet w sytuacji, gdy „w obiegu” jest postanowienie o jego aresztowaniu. Jednak tak długo, jak nie będzie on umieszczony w areszcie postanowienie to nie jest wykonane. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby zastosować wobec niego równolegle list żelazny.

Glejt i postanowienie o zastosowaniu aresztu wzajemnie się wykluczają. Albo podejrzany ma być aresztowany albo ma zapewnioną nietykalność…

W sytuacji wydania glejtu pan Lucjan albo jego obrońca powinien niezwłocznie, przekazać sądowi, który zastosował areszt list żelazny. Wówczas ten sąd uchyli areszt tymczasowy Lucjanowi B.

Mężczyzna wówczas mógłby wrócić do Polski. Warunkiem listu żelaznego jest jednak obowiązek Lucjana B. do stawienia się na każde wezwanie prokuratora lub sądu. Glejt nie zobowiązuje Lucjana B. do denuncjacji swoich współtowarzyszy, czy też nie jest warunkowany obowiązkiem przyznania się do zarzucanych czynów.

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora  Bill Oxford na Unsplash.

***********************************

Zapraszam Cię również do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:

ŚWIADEK KORONNY; NA CO MOŻE LICZYĆ SKRUSZONY GANGSTER?

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA…

EKSTRADYCJA i TYMCZASOWE ARESZTOWANIE

WISŁA KRAKÓW – DLACZEGO CZASEM WARTO UNIKAĆ POSIEDZENIA SĄDU

Polecam Ci również podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„:

TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO.

WIDZENIE Z ARSZTOWANYM

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: