Do niedawna, pomimo ogłoszenia wyroku skazującego (prawomocnego), była jeszcze długa droga od odsiadki w zakładzie karnym. Było tak dlatego, że sądu wysyłały tzw. bilet do zakładu karnego do skazanego. W wezwaniu tym wskazywano datę kiedy należy stawić się dobrowolnie w ZK celem odbycia orzeczonej karty.
BILET DO ODBYCIA KARY
W praktyce wyglądało to tak, że zapadł wyrok I instancji. Po pół roku wydawany był wyrok sądu II instancji. Po kolejnym miesiącu akta z sądu II instancji były zwracane do sądu I instancji. Następnie sędzia – po kolejnym miesiącu – zarządzał wezwać skazanego do odbycia kary w terminie kolejnego miesiąca.
Gdy skazany nie stawiał się dobrowolnie w ZK , administracja zakładu karnego informowała sąd o tym fakcie. Mijały kolejne tygodnie. W dalszej kolejności sędzia zarządzał doprowadzenie skazanego do najbliższej jednostki penitencjarnej. Policjanci podejmowali czynności mające skutkować doprowadzeniem do zakładu karnego. Cała procedura mogła trwać – od uprawomocnienia się wyroku do rozpoczęcia odbywania kary – nawet pół roku a w wyjątkowych sytuacjach nawet rok.
BEZ BILETÓW
Obecnie – od 1 stycznia 2023 roku – skazany nie otrzyma z sądu tzw. biletu.
Teraz po uprawomocnieniu się wyroku sądy mają działać szybciej a kara ma być wdrożona niezwłocznie. Tyle jeżeli chodzi o pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości.
Po zapadnięciu wyroku skazującego (prawomocnego) od razu sędzia Sądu I instancji ma zarządzać doprowadzenie osoby skazanej przez policję do najbliższej jednostki penitencjarnej. Jedynie wyjątkowo sędzia może nie zarządzać doprowadzenia skazanego do ZK i wystosować bilet.
Wówczas jednak sędzia musi się tłumaczyć uzasadniając na piśmie taką decyzję. Wiadomo, łatwiej będzie zarządzać doprowadzenia, niż tracić czas na uzasadnianie zarządzeń.
Wysłanie wezwania do stawiennictwa w zakładzie karnym dotyczyć może wyjątkowo osób, które swoją postawą przekonują, że dobrowolnie stawią się celem odbycia kary.
TROCHĘ PRZEPISÓW
Opisane powyżej zmiany wynikają z nowelizacji art. 79 § 1 i 1a kodeksu karnego wykonawczego. Poniżej wersje do porównania – najpierw przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku:
Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd poleca zatrzymać i doprowadzić do aresztu śledczego. W uzasadnionym wypadku, na wniosek skazanego, sąd może wezwać skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość, jeżeli dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego uzasadniają przypuszczenie, że skazany stawi się na wezwanie. Zarządzenie wymaga uzasadnienia.
A tak brzmiał ten przepis do 31 grudnia 2022 roku:
Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd wzywa do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość. Sąd może polecić doprowadzenie skazanego do aresztu śledczego bez wezwania.
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Bench Accounting on Unsplash .
***************************************
Nieco informacji oraz sam wzór wniosku o wstrzymanie kary znajdziesz w tym wpisie.
Inne wpisy na blogu:
CZY NIELETNI ODPOWIE ZA PRZESTĘPSTWO?
STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU A STAN NIETRZEŹWOŚCI, CZYLI JAK NIE STRACIĆ PRAWA JAZDY
TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO
oraz odsłuchania podcastu „krąg przestępstwa” i „anatomia przestępstwa„:
KRĄG PRZESTĘPSTWA #7 świadek koronny
KRĄG PRZESTĘPSTWA #2 Zażalenie na areszt
ANATOMIA PRZESTĘPSTWA #2 tajemnica adwokacka
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie mam nietypową sytuację.
7 miesięcy temu uprawomocnił się mój wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności.
Dzień przed ostatnią rozprawą popełniłem drobne przestępstwo i miesiąc temu otrzymałem odpis wyroku 7 miesięcy ograniczenia wolności i odróbka 30 godz. miesięcznie.
Pytanie moje brzmi czy sąd może się tak bawić że mną aż do przedawnienia sprawy chyba ok 15 lat
Nie mogę nic zaplanować czy zwrócić się do sądu o wdrożenie w życie tej kary czy co?
DZIĘKUJE ZA JAKĄŚ PODPOWIEDŹ
Pozdrawiam Grzegorz Pawłowski
Dzień dobry mam takę nie typowe zdazenie dostałam 1 rok pozbawienia wolności odwołałam się jednak przegrałam wyrok zapadł 19 września czy dostanę z sądu informacje o wstawieniu się do aresztu mam małe dziecko nie chce aby odbierała mnie policja