Wersję na odsłuchane poniższego wpisu możesz odnaleźć tutaj , a podcast nazywa się „Krąg przestępstwa”.
____________________________
W minionym tygodniu miałem okazję odsłuchać ciekawego nagrania podcastu „Prawnicze espresso” autorstwa mojego przyjaciela Mec. Daniela Anweilera . Ten odcinek dotyczył dozoru elektronicznego w kontekście wydania nowego wyroku, tym razem łącznego.
Jeżeli zamierzasz odsłuchać nagrania tego podcastu, to pomiń dwa następne akapity, bo przejdę w nich do puenty 🙂
Nie rzadko zdarza się, gdy skazany odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego z jednego wyroku /jednej kary/. Do odbycia pozostawać mogą mu inne jeszcze kary, orzeczone odrębnymi wyrokami. W takiej sytuacji sąd karny z urzędu albo na wniosek skazanego lub jego obrońcy może wydać wyrok łączny. W konsekwencji po wydaniu wyroku łącznego i kary łącznej , kary jednostkowe orzeczone wyrokami podlegającymi połączeniu w ramach tego łącznego wyroku nie podlegają wykonaniu.
Co stanie się, gdy odbywasz karę w dozorze elektronicznym, a sąd ogłosił wyrok łączny? Otóż w przypadku objęcia wyrokiem łącznym kary pozbawienia wolności wykonywanej w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny z urzędu uchyla zezwolenie na odbycie tej kary w tym systemie, co nie stoi na przeszkodzie jednoczesnemu udzieleniu zezwolenia na odbycie kary łącznej pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zachodzą warunki określone w art. 43la § 1 kodeksu karnego wykonawczego.
No właśnie – jakie trzeba spełnić warunki by uzyskać zgodę sądu na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, czyli z tzw. „obrożą”.
KOMU PRZYSŁUGUJE DOZÓR ELEKTRONICZNY
Zasadniczo każda osoba skazana na karę pozbawienia wolności może domagać się zezwolenia na odbycie kary w dozorze elektronicznym, o ile kara ta nie przekracza jednego roku.
Z dobrodziejstwa odbywania kary pozbawienia wolności „w domu” nie będą jednak mogli skorzystać recydywiści z paragrafu 64 § 2 kodeksu karnego. Co ciekawe to kodeks karny wykonawczy nie wyklucza możliwości ubiegania się o dozór przez osoby skazane w ramach recydywy z art. 64 § 1 k.k.
Niezbędnym warunkiem do uzyskania zgody na dozór elektroniczny są względy techniczne. Mianowicie, aby istniały warunki techniczne do instalacji systemu w miejscu zamieszkania osoby dozorowanej. Na ten warunek skazany nie ma żadnego wpływu. Chodzi o to, by w skali kraju istniała wystarczająca liczba oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.
Finalny warunek to: odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Co to oznacza? Sąd penitencjarny musi ocenić stopień demoralizacji skazanego. No dobra, ale co to w praktyce oznacza? Uogólniając, można powiedzieć, że demoralizacja uzewnętrznia się w różnorodnych negatywnych zachowaniach naruszających przyjęte normy prawne i społeczne. Jeżeli ubiegasz się o „obrożę” to powinieneś: zadbać o „dobre relacje z kuratorem”, dobrą opinię w miejscu zamieszkania, unikać większej ilości skazań.
Formalność stanowi obowiązek posiadania stałego miejsca zamieszkania. Tak też należy traktować konieczność uzyskania pisemnej zgody wszystkich pełnoletnich osób, z którymi zamieszkujesz, na odbywanie przez ciebie kary w domu.
Z ZAKŁADU KARNEGO DO DOMU
Powinieneś też wiedzieć jeszcze o jednej sprawie. Osadzony w zakładzie karnym również może złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Zgoda na dozór elektroniczny dotyczyć będzie wówczas pozostałej do odbycia kary. Osadzony musi tylko wykazać istnienie wszystkich opisanych powyżej przesłanek.
W takiej sytuacji sąd penitencjarny ocenia dotychczasową postawę i zachowanie skazanego w zakładzie karnym. Istotna w tym kontekście jest opinia jednostki penitencjarnej.
WNIOSEK O DOZÓR MUSI BYĆ PISEMNY
Przykładowy wniosek o zgodę na odbycie kary pozbawienia wolności w systemu dozoru elektronicznego możesz pobrać tutaj.
******************************************
Zapraszam Cię również do odsłuchania mojego podcastu „Krąg przestępstwa„.
Polecam również poprzednie wpisy:
EKSTRADYCJA i TYMCZASOWE ARESZTOWANIE
ODBYWANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI POZA GRANICAMI POLSKI
DOMNIEMANIE NIEWINNOŚCI A SPRAWA MARIUSZA KAMIŃSKIEGO
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }