Wobec Pana Radosława zapadł wyrok skazujący na karę 1 roku pozbawienia wolności. Dowiedział się o tym dopiero z „biletu do zakładu karnego”.
Jak do tego doszło?
Sąd , a najpewniej listonosz, wadliwie doręczył; a właściwie nie doręczył wezwania na rozprawę. Sąd natomiast uznał, że „wszystko gra” i wyrokował pomimo usprawiedliwionej nieobecności oskarżonego.
JAK WZRUSZYĆ PRAWOMOCNY WYROK?
W takiej sytuacji musisz przekonać sąd nadrzędny nad tym, który wydał wyrok pod Twoją nieobecność, że byłeś pozbawiony możliwości obrony.
Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić na wniosek oskarżonego, złożony w terminie zawitym miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o zapadłym wobec niego orzeczeniu, jeżeli sprawę rozpoznano pod nieobecność oskarżonego, któremu nie doręczono zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy albo doręczono je w inny sposób niż osobiście, gdy wykaże on, że nie wiedział o terminie oraz o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność.
W tej sytuacji, ważne jest też to, abyś nie był wcześniej reprezentowany przez obrońcę.
WNIOSEK DO SĄDU
Najpierw złóż wniosek do sądu nadrzędnego – teraz już musisz korzystać z adwokata. Wniosek o wznowienie postępowania opięty jest tzw. przymusem adwokackim. Oznacza to, że wniosek o wznowienie musi sporządzić i podpisać adwokat. Wniosek powinien zawierać informacje i dowody potwierdzające, że nie zostałeś prawidłowo wezwany/zawiadomiony o terminie rozprawy. Tym samym naruszono Twoje prawo do obrony.
Przy okazji wniosku o wznowienie postępowania pamiętaj złożyć równolegle wniosek o wstrzymanie wykonania kary, do czasu rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania. Jest to ważne, może Cię uchronić od odsiadki.
PROCES OD NOWA
Przekonaj sąd, że nie otrzymałeś informacji o terminie rozprawy, a wznowisz postępowanie. Oznacza to, że Twoja sprawa będzie „od zera” ponownie rozpoznawana przez Sąd I instancji.
***************************************
Nieco informacji oraz sam wzór wniosku o wstrzymanie kary znajdziesz w tym wpisie.
Inne wpisy na blogu:
PRZEPADEK KORZYŚCI uzyskanej z przestępstwa
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }