Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

KONTROLA OSOBISTA … PROSZĘ NIE DOTYKAĆ

Mateusz Szymkowiak22 lipca 2019Komentarze (0)

Pewnie widziałeś na filmie kontrolę osobistą, np na lotnisku. Umundurowany oficer celny grzecznie prosi kontrolowanego do odosobnionego pokoju. Następnie oficer tej samej płci co kontrolowany uprzejmie prosi o zdjęcie wierzchniej odzieży. Wszystko odbywa się bez kontaktu fizycznego, z poszanowaniem godności i nietykalności cielesnej.

A TERAZ RZECZYWISTOŚĆ

Wczoraj zapoznawałem Cię ze zmianami w prawie karnym wykonawczym dotyczącym tymczasowo aresztowanych. Opisywane zmiany dotyczyły ograniczenia kontaktów telefonicznych.

Dzisiaj zaproponuję Ci kilka informacji dotyczących  planowanych zmian w procedurach kontroli osobistej osób aresztowanych.

Aktualnie obowiązuje zasada, że podczas kontroli osobistej funkcjonariusz Służby Więziennej nie powinien dotykać osoby kontrolowanej. Planuje się odejść od tego standardu.

I PRZYSZŁOŚĆ

Czy wyobrażasz sobie, że umundurowany oficer dokonuje przeszukania „ręcznie” a nie „wzrokowo”? A gdybym Ci powiedział, że projekt rządowych zmian w kodeksie karnym wykonawczym obejmował możliwość manualnego przeszukania tymczasowo aresztowanego przez oficera służby więziennej odmiennej płci? Czyli, że mężczyzna „kontroluje” miejsca intymne kobiety tymczasowo aresztowanej…?!

Aha… pomysłodawcy zmian  (jest to projekt rządowy) przewidzieli, że przy kontroli osobistej może być obecny pracownik lub większa ilość pracowników służby więziennej.

Mnie też się to w głowie nie mieści!

Widocznie politycy mają większą wyobraźnię….

Z kontroli osobistej planuje się sporządzać protokół… ale tylko w razie znalezienia niedozwolonych substancji/przedmiotów. Czyli jak, post factum, okaże się, że „kontrola manualna” była bezpodstawna to nikt się o tym nawet nie dowie (brak oficjalnego protokołu).

Ponadto projekt nie przewiduje, by protokół taki był podpisywany przez kontrolowanego aresztowanego. Nie ma on/ona też mieć prawa do zgłoszenia uwag co do przebiegu kontroli osobistej.

Wszystkie opisane wyżej i inne zmiany w prawach osób tymczasowo aresztowanych znajdziesz pod tym linkiem.

Małym pocieszeniem może być odszkodowanie i zadośćuczynienie; zapraszam Cię do przeczytania: Państwo płaci za niesłuszne aresztowanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: