Pewnie widziałeś na filmie kontrolę osobistą, np na lotnisku. Umundurowany oficer celny grzecznie prosi kontrolowanego do odosobnionego pokoju. Następnie oficer tej samej płci co kontrolowany uprzejmie prosi o zdjęcie wierzchniej odzieży. Wszystko odbywa się bez kontaktu fizycznego, z poszanowaniem godności i nietykalności cielesnej.
A TERAZ RZECZYWISTOŚĆ
Wczoraj zapoznawałem Cię ze zmianami w prawie karnym wykonawczym dotyczącym tymczasowo aresztowanych. Opisywane zmiany dotyczyły ograniczenia kontaktów telefonicznych.
Dzisiaj zaproponuję Ci kilka informacji dotyczących planowanych zmian w procedurach kontroli osobistej osób aresztowanych.
Aktualnie obowiązuje zasada, że podczas kontroli osobistej funkcjonariusz Służby Więziennej nie powinien dotykać osoby kontrolowanej. Planuje się odejść od tego standardu.
I PRZYSZŁOŚĆ
Czy wyobrażasz sobie, że umundurowany oficer dokonuje przeszukania „ręcznie” a nie „wzrokowo”? A gdybym Ci powiedział, że projekt rządowych zmian w kodeksie karnym wykonawczym obejmował możliwość manualnego przeszukania tymczasowo aresztowanego przez oficera służby więziennej odmiennej płci? Czyli, że mężczyzna „kontroluje” miejsca intymne kobiety tymczasowo aresztowanej…?!
Aha… pomysłodawcy zmian (jest to projekt rządowy) przewidzieli, że przy kontroli osobistej może być obecny pracownik lub większa ilość pracowników służby więziennej.
Mnie też się to w głowie nie mieści!
Widocznie politycy mają większą wyobraźnię….
Z kontroli osobistej planuje się sporządzać protokół… ale tylko w razie znalezienia niedozwolonych substancji/przedmiotów. Czyli jak, post factum, okaże się, że „kontrola manualna” była bezpodstawna to nikt się o tym nawet nie dowie (brak oficjalnego protokołu).
Ponadto projekt nie przewiduje, by protokół taki był podpisywany przez kontrolowanego aresztowanego. Nie ma on/ona też mieć prawa do zgłoszenia uwag co do przebiegu kontroli osobistej.
Wszystkie opisane wyżej i inne zmiany w prawach osób tymczasowo aresztowanych znajdziesz pod tym linkiem.
Małym pocieszeniem może być odszkodowanie i zadośćuczynienie; zapraszam Cię do przeczytania: Państwo płaci za niesłuszne aresztowanie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }