Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ARESZT Z KORONAWIRUSEM W TLE

Mateusz Szymkowiak14 marca 2020Komentarze (0)

Informacje o rozprzestrzenianiu się Koronawirusa (COVID – 19) na świecie dopływające z każdej niemalże strony popchnęły mnie do stworzenia tego wpisu.

Czy światowa pandemia będzie miała wpływ na los tysięcy aresztowanych w Polsce?

SĄDY WSTRZYMUJĄ ROZPOZNANIE SPRAW

Od dnia 13 marca do końca miesiąca (na razie) wszystkie sądy wstrzymują procedowanie na rozprawach oraz posiedzeniach jawnych. Oznacza to, że wszystkie sprawy z wokand w tym okresie są przeniesione na inny termin. W konsekwencji, wymiar sprawiedliwości wchodzi w „stan zawieszenia”.

Jak wiesz , chociażby z mojego wcześniejszego wpisu Kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie, zastosować tymczasowy areszt może wyłącznie sąd.

Co w takiej sytuacji? Areszty nie będą przedłużne a osoby, którym trzymiesięczny okres pobytu w jednostce penitencjarnej się zakończy będą z automatu wypuszczone na wolność?

Otóż nie.

SPRAWA SPRAWIE NIE JEST RÓWNA

Prezesi sądów poszczególnych apelacji w Polsce wydają zarządzenia wstrzymujące rozpoznawanie spraw, ale z wyjątkami. 

Wyjątkiem są sprawy pilne.

Całkiem słusznie zapytasz, jakie to sprawy?

No właśnie m.in. sprawy o zastosowanie i przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich. Rozpoznawane będą również sprawy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania (ENA).  Ponadto wszystkie sprawy dotyczące przymusowego leczenia psychiatrycznego oraz  te sprawy, które zagrożone są przedawnienie karalności.

Dobrą wiadomością, dla osób pozbawionych wolności, jest to, że pomimo „zawieszenia wymiaru sprawiedliwości” będą procedowane sprawy o przerwę w karze i warunkowe przedterminowe zwolnienie.

W uzupełnieniu można wskazać, że kategoria spraw pilnych dotyczy też spraw rodzinnych, gdzie dobro dziecka jest zagrożone. Podobnie sprawy o eksmisję w trybie ustawy dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie (tzw. niebieska karta).

A CO Z WIDZENIAMI W ARESZTACH

Na razie (tj. na 13 marca 2020 roku) służba więzienna podejmuje środki ostrożności. Mianowicie osoby udające się na widzenie z aresztowanym są poddawane badaniu temperatury ciała. W sytuacji podniesionej temperatury obowiązuje zakaz wstępu.

Dochodzą do mnie również doniesienia o wstrzymaniu w najbliższym czasie wszelkich widzeń z osobami aresztowanymi/osadzonymi.

Przyznam Ci się szczerze, że nie będę zdziwiony, gdyby Prezydent RP w najbliższym czasie (np. w niedzielę 15 marca) ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Spowoduje to ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się i ograniczenia w dostępie do dóbr konsumpcyjnych.

Na poniższej stronie możesz zapoznać się z najnowszym raportem na temat przypadków zakażeń Koronawirusem na globie prowadzonym przez Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore:

Światowy raport zachorowań COVID-19

________________________________________

Zapraszam Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:

CO GROZI ZA PODPISANIE WEKSLA „ZA ŻONĘ”

STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU A STAN NIETRZEŹWOŚCI, CZYLI JAK NIE STRACIĆ PRAWA JAZDY

NIELIMITOWANE ARESZTY

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

Obrońca osoby aresztowanej

Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie

Grzywna

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: