Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

NIELIMITOWANE ARESZTY

Mateusz Szymkowiak13 lipca 2019Komentarze (0)

W tym tygodniu małżonka mojego aresztowanego klienta spytała:

– Jak długo mój mąż może przebywać w areszcie?

Nie chcąc pani martwić stwierdziłem, że po  trzech miesiącach należy wypuścić osobę aresztowaną na wolność. Jedno zastrzeżenie, o ile sąd nie przedłuży aresztu na dalszy okres 3 miesięcy…

– No dobrze…

Temat został wyczerpany – pomyślałem.

Moja rozmówczyni jednak drążyła dalej:

–  ile razy sąd może przedłużyć areszt o 3 miesiące?

W samo sedno

Właśnie w tym tkwi problem. Areszty tymczasowe w Polsce nie mają ustawowego limitu.  To znaczy, że mogą być przedłużane do 2 lat, 3 lat lub 4 lat albo dłużej.

Tę wadę polskiego systemu karnego dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego RPO skierował, już w 2016 roku skargę do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, że niezgodne z konstytucją są regulacje prawne dopuszczające stosowanie aresztu tymczasowego bez ograniczenia.

Trochę statystyk

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport dotyczący tymczasowego aresztu. Z raportu wynika , że w latach 2009-2015 osób tymczasowo aresztowanych  było blisko 9 500 . Liczba ta spadła na koniec 2015 roku do około 4 100 osób. Jeżeli wierzyć raportowi to od 2016 roku zaczął następować konsekwentny przyrost liczby osób aresztowanych. Na dzień 31 maja 2019 roku było tymczasowo aresztowanych w Polsce było  już 8 365 (o 1000 osób więcej niż na koniec 2018 roku.).

Jak bronić się przed tymczasowym aresztowaniem możesz poczytać tutaj.

Druga strona medalu

Za niesłuszne aresztowanie i zatrzymanie państwo musi płacić odszkodowanie i zadośćuczynienie.

W 2012 roku 171 osobom niesłusznie zatrzymanym i aresztowanym wypłacono 4,5 mln zł odszkodowania. Natomiast wypłacone zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie i zatrzymanie wyniosło 8,9 mln zł, które otrzymało aż 286 osób.

O sposobie na uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie możesz poczytać w tym miejscu na moim blogu: Państwo płaci za niesłuszne aresztowanie.

Nielimitowane areszty zgodne z konstytucją

Tak przynajmniej twierdzą osoby zasiadające w Trybunale Konstytucyjnym. Chociaż nie wszystkie – trzech sędziów: Piotr Pszczółkowski, Piotr Tuleja i Małgorzata Pyziak-Szafnicka – zgłosiło zdania odrębne.

Decyzja jaką 10 lipca br. podjęło większościowe grono osób zasiadających pod auspicjami Trybunału Konstytucyjnego sprowadza się do stwierdzenia, że nie jest potrzebne określenie w ustawie maksymalnego okresu trwania tymczasowego aresztowania.

Innymi słowy w Polsce stosowane są nielimitowane tymczasowe aresztowania. I jest to zgodne z Konstytucją RP.

Kontrola co 3 miesiące wystarczy

Doprecyzuję: każdy areszt tymczasowy jednorazowo trwa do  3-ech miesięcy. To oznacza, że brak jego przedłużenia przez sąd na dalszy okres 3 miesięcy powoduje, że osobę aresztowaną trzeba wypuścić na wolność.

Właśnie ta kontrola stosowania aresztów w ocenie osób z TK jest wystarczającą gwarancją ochrony praw osób aresztowanych. Według mnie  (i RPO) to nonsens.

A teraz trochę żargonu z orzeczenia TK: „Systemowo bezpieczniejszym i bardziej elastycznym rozwiązaniem jest zapewnienie osobie tymczasowo aresztowanej, że konieczność jej przetrzymywania w areszcie będzie podlegała periodycznej, rzetelnej kontroli niezależnego sądu na podstawie ściśle określonych, precyzyjnych przesłanek”.

Mniemam ,że  takie uzasadnienie napewno Cię przekonało 😉

W tym miejscu zapraszam Cię do zapoznania się z moim wcześniejszym wpisem: areszt tymczasowy , czyli jak długi .

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: