Poznaj pana Jakuba. Kuba miał wczoraj pecha.
Po tym jak spotkał się ze przyjacielem z lat młodzieńczych (i wychylił z nim dwa kielichy zakupionej ćwiartki w pobliskim monopolowym) wsiadł do swojego nowego Mercedesa S klasy. Na nieszczęście Jakuba za rogiem stał patrol drogówki. Nierozsądny manewr zawracania na zakazie zwrócił uwagę funkcjonariuszy popijających w radiowozie świeżo zakupioną na stacji BP kawę.
JAZDA BEZ PRAWKA
Jakub jest prężnym przedsiębiorcą i odnosi sukcesy finansowe. Jednocześnie nie bardzo przejmuje się zasadami (w tym tymi wynikającymi z ustaw). Nasz bohater, jak się okazało, stracił przed dwoma laty prawo jazdy za …. jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Wówczas sąd ukarał pana Jakuba karą pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy, której wykonanie następnie warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 3 lata. Orzekł również zakaz prowadzenia pojazdów na 4 lata i świadczenie pieniężne w kwocie 15.000 zł.
W konsekwencji kolejna jazda po spożyciu alkoholu stanowi nowe przestępstwo. O czym pan Jakub nie wie, ale wkrótce się dowie popełnił równocześnie kolejne przestępstwo. Mianowicie załamanie sądownie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
SPOWROTEM NA SALI ROZPRAW
Tak więc obecnie wobec Jakuba prokuratura sporządzi akt oskarżenia obejmujący przestępstwa z art. 178a § 1 lub 4 i 244 kodeksu karnego.
Sprawy niby nie są „dużego kalibru” , ale jednak mogą panu Jakubowie znacznie skomplikować życie.
Spytasz dlaczego? Myślisz, że pewnie Jakub dostanie góra rok pozbawienia wolności w zawiasach i jakąś karę pieniężną.
Otóż niestety nie.
Tym razem pan Jakub już nie dostanie zawiasów.
Po nowelizacji kodeksu karnego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nie większym niż rok (wcześniej były dwa lata). Co istotniejsze obecnie nie można zawiesić kary, jeżeli sprawca w chwili popełnienia przestępstwa miał już na koncie wyrok, którym orzeczono karę pozbawienia wolności (nawet w zawiasach). Wcześniej sąd mogły zawieszać bez ograniczenia kary pozbawienia wolności nawet wobec sprawców, którzy już posiadali wyroki (o ile nie była to recydywa).
Nasz bohater zatem zapewne odbędzie karę pozbawiania wolności w zakładzie karnym. Może też ją odbyć w systemie dozoru elektronicznego w domu.
O tym kiedy i jak można ubiegać się o dozór elektroniczny poczytasz w tym miesjcu:
KARA POZBAWIENIA WOLNOŚCI ODBYWANA NA WOLNOŚCI Z „OBROŻĄ”
WNIOSKI
Ta historia pana Jakuba uczy, że na spotkania ze starymi przyjaciółmi jeździmy taksówką, a o nowo nabytym Mercedesie opowiadamy – nie koniecznie pokazujemy.
Zdjęcie dzieci uprzejmości autora Nicolai Berntsen na Unsplash.
*****************************************
Zapraszam Cię również do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:
KRĄG PRZESTĘPSTWA #8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO.
KRĄG PRZESTĘPSTWA #6 Dozór elektroniczny
CO GROZI ZA PODPISANIE WEKSLA „ZA ŻONĘ”
PONOWNE ZAWIESZENIE KARY?JUŻ SIĘ NIE DA.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }