Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

Mateusz Szymkowiak29 lutego 20204 komentarze

Wersję do odsłuchania poniższego wpisu odnajdziesz na podcast – cie „Krąg Przestępstwa #9„.

_____________________________

Zastanawiałaś lub zastanawiałeś się drogi czytelniku jak osoba aresztowana ustanawia dla siebie obrońcę?

Przecież jest pozbawiona wolności; na początkowym etapie postępowania nie ma dostępu do telefonu i odcięta jest od świata poza murami aresztu…

O tym jak uzyskać możliwość korzystania z telefonu przez aresztowanego poczytasz tutaj: TELEFON OD ARESZTOWANEGO  i WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO.

Dodatkowo do ustanowienia obrońcy będącego adwokatem z reguły konieczne jest spotkanie w cztery oczy….

UMOCOWANIE ADWOKATA BEZ ROZMOWY Z ARESZTOWANYM

Osoba pozbawiona wolności z oczywistych względów nie jest w stanie ustanowić dla siebie obrońcy. W takim wypadku  (tj. podczas przebywania w areszcie śledczym) dla takiej osoby obrońcę może ustanowić osoba trzecia. Nie musi to być nawet osoba bliska dla aresztowanego. Każdy może ustanowić obrońcę dla pozbawionego wolności. Może to zatem być przyjaciel rodziny, kolega, konkubina, albo matka, czy brat.

Jest jednak jeszcze jeden warunek. Mianowicie osoba trzecia nie będzie w stanie skutecznie ustanowić obrońcy dla aresztowanego, gdy ten już korzysta z pomocy obrońcy. Tak przynajmniej wynika z niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego.

Co to oznacza?

Nie mniej nie więcej tylko tyle, że ustanowienie adwokata przez osobę trzecią ma na celu zapewnienie realizacji prawa do obrony. Skoro aresztowany korzysta już z pomocy adwokata to też jego prawo do obrony jest już realizowane. W takim układzie nie ma zatem potrzeby, aby ktoś obcy ustanawiał dla aresztowanego kolejnego obrońcy.

TO ILU MOŻNA MIEĆ OBROŃCÓW?

Wspomniałem Ci wyżej, że nie będzie skuteczne umocowanie drugiego adwokata do obrony osoby aresztowanej, która już korzysta z pomocy obrońcy.

Nie oznacza to samo przez się, że podejrzany o popełnienie przestępstw musi się ograniczać do jednego obrońcy.

Polska procedura karna dopuszcza udział aż trzech obrońców jednej osoby (oskarżonego lub podejrzanego).

Jeżeli osoba mająca problemy z wymiarem sprawiedliwości chciałaby skorzystać z większej ilości obrońców powinna ustanawiać ich osobiście. Pierwszego adwokata może ustanowić dla niej osoba trzecia (jeżeli podejrzany jest pozbawiony wolności) , a pozostałych dwóch może ustanowić już tylko osobiście aresztowany.

Jak może tego dokonać? Przykładowo  zlecić pierwszemu adwokatowi skontaktowanie się z wybranymi adwokatami i poproszenie ich, aby pofatygowali się do aresztu śledczego.

Żeby wyjaśnić sprawę w tym miejscu dowiesz się KTO MOŻE UZYSKAĆ WIDZENIE Z ARESZTOWANYM.

JAK USTANAWIA SIĘ OBROŃCĘ

Sprawa jest całkiem prosta.

Ustanowienie obrońcy tj. zlecenie mu prowadzenia obrony w sprawie karnej wymaga podpisania pełnomocnictwa. Następnie taki adwokat składa ten dokument do akt prokuratorskich lub sądowych – w zależności od etapu, na którym dochodzi do ujawnienia obrońcy.

Od tego momentu prokurator i sąd mają obowiązek zawiadamiania obrońcy o wszelkich czynnościach powodujących konieczność podjęcia obrony przez podejrzanego/oskarżonego.

**********************************

Zapraszam Cię również do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:

GWARANCJA NIETYKALNOŚCI – LIST ŻELAZNY

PONOWNE ZAWIASY PO ZARZĄDZENIU KARY – DLA KOGO

ZBRODNIA BEZ KARY

Polecam Ci również podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„:

Dozór elektroniczny

Grzywna

Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 11 kwietnia, 2023 o 10:31

Dzień dobry
Mam pytanie jakie ma znaczenie prawnik jako obrońca aresztowanego areszcie śledczym

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 13 kwietnia, 2023 o 13:12

Moim zdaniem udział obrońcy w procesie karnym , w którym zastosowano areszt tymczasowy jest konieczna. Chyba, że podejrzany posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie jak postępować /prowadzić obronę.

Odpowiedz

zaneta 17 grudnia, 2023 o 09:54

m pytanie jeżeli osoba skazana odbywa kare w zakładzie karnym to czy jest możliwość wyciągnięcia go przez adwokata

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 24 grudnia, 2023 o 13:42

to zależy od sytuacji prawnej osoby skazanej Pani Żaneto.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: