Wersję do odsłuchania poniższego wpisu odnajdziesz na podcast – cie „Krąg Przestępstwa #9„.
_____________________________
Zastanawiałaś lub zastanawiałeś się drogi czytelniku jak osoba aresztowana ustanawia dla siebie obrońcę?
Przecież jest pozbawiona wolności; na początkowym etapie postępowania nie ma dostępu do telefonu i odcięta jest od świata poza murami aresztu…
O tym jak uzyskać możliwość korzystania z telefonu przez aresztowanego poczytasz tutaj: TELEFON OD ARESZTOWANEGO i WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO.
Dodatkowo do ustanowienia obrońcy będącego adwokatem z reguły konieczne jest spotkanie w cztery oczy….
UMOCOWANIE ADWOKATA BEZ ROZMOWY Z ARESZTOWANYM
Osoba pozbawiona wolności z oczywistych względów nie jest w stanie ustanowić dla siebie obrońcy. W takim wypadku (tj. podczas przebywania w areszcie śledczym) dla takiej osoby obrońcę może ustanowić osoba trzecia. Nie musi to być nawet osoba bliska dla aresztowanego. Każdy może ustanowić obrońcę dla pozbawionego wolności. Może to zatem być przyjaciel rodziny, kolega, konkubina, albo matka, czy brat.
Jest jednak jeszcze jeden warunek. Mianowicie osoba trzecia nie będzie w stanie skutecznie ustanowić obrońcy dla aresztowanego, gdy ten już korzysta z pomocy obrońcy. Tak przynajmniej wynika z niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego.
Co to oznacza?
Nie mniej nie więcej tylko tyle, że ustanowienie adwokata przez osobę trzecią ma na celu zapewnienie realizacji prawa do obrony. Skoro aresztowany korzysta już z pomocy adwokata to też jego prawo do obrony jest już realizowane. W takim układzie nie ma zatem potrzeby, aby ktoś obcy ustanawiał dla aresztowanego kolejnego obrońcy.
TO ILU MOŻNA MIEĆ OBROŃCÓW?
Wspomniałem Ci wyżej, że nie będzie skuteczne umocowanie drugiego adwokata do obrony osoby aresztowanej, która już korzysta z pomocy obrońcy.
Nie oznacza to samo przez się, że podejrzany o popełnienie przestępstw musi się ograniczać do jednego obrońcy.
Polska procedura karna dopuszcza udział aż trzech obrońców jednej osoby (oskarżonego lub podejrzanego).
Jeżeli osoba mająca problemy z wymiarem sprawiedliwości chciałaby skorzystać z większej ilości obrońców powinna ustanawiać ich osobiście. Pierwszego adwokata może ustanowić dla niej osoba trzecia (jeżeli podejrzany jest pozbawiony wolności) , a pozostałych dwóch może ustanowić już tylko osobiście aresztowany.
Jak może tego dokonać? Przykładowo zlecić pierwszemu adwokatowi skontaktowanie się z wybranymi adwokatami i poproszenie ich, aby pofatygowali się do aresztu śledczego.
Żeby wyjaśnić sprawę w tym miejscu dowiesz się KTO MOŻE UZYSKAĆ WIDZENIE Z ARESZTOWANYM.
JAK USTANAWIA SIĘ OBROŃCĘ
Sprawa jest całkiem prosta.
Ustanowienie obrońcy tj. zlecenie mu prowadzenia obrony w sprawie karnej wymaga podpisania pełnomocnictwa. Następnie taki adwokat składa ten dokument do akt prokuratorskich lub sądowych – w zależności od etapu, na którym dochodzi do ujawnienia obrońcy.
Od tego momentu prokurator i sąd mają obowiązek zawiadamiania obrońcy o wszelkich czynnościach powodujących konieczność podjęcia obrony przez podejrzanego/oskarżonego.
**********************************
Zapraszam Cię również do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu:
GWARANCJA NIETYKALNOŚCI – LIST ŻELAZNY
PONOWNE ZAWIASY PO ZARZĄDZENIU KARY – DLA KOGO
Polecam Ci również podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„:
Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
Mam pytanie jakie ma znaczenie prawnik jako obrońca aresztowanego areszcie śledczym
Moim zdaniem udział obrońcy w procesie karnym , w którym zastosowano areszt tymczasowy jest konieczna. Chyba, że podejrzany posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie jak postępować /prowadzić obronę.
m pytanie jeżeli osoba skazana odbywa kare w zakładzie karnym to czy jest możliwość wyciągnięcia go przez adwokata
to zależy od sytuacji prawnej osoby skazanej Pani Żaneto.