Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

OD CZEGO JEST ADWOKAT?

Mateusz Szymkowiak02 maja 2021Komentarze (0)

Adwokat to prawnik po dodatkowym zawodowym szkoleniu tzw. aplikacji. Ja na przykład odbyłem sędziowską aplikację i zdałem egzamin sędziowski w 2010 roku. Po egzaminie sędziowskim można było wykonywać niemalże każdy zawód prawniczy; natomiast większość adwokatów jest po aplikacji adwokackiej i egzaminie adwokackim.

By zostać adwokatem w Polsce należy skończyć wyższe studia na kierunku prawo. Zdać egzamin wstępny na aplikację. Odbyć aplikację zawodową, które trwają od 3 do 3,5 lat. Zdać egzamin zawodowy: adwokacki, sędziowski, notarialny, prokuratorski lub radcowski (radca prawny).  

Adwokaci z reguły specjalizują się w wąskich dziedzinach prawa, podobnie jak lekarze. Nie jest to jednak tak sformalizowane jak u medyków.

DORADCA

Do adwokata najlepiej udać się po poradę prawną przed podjęciem działania (podpisaniem umowy, zakupem nieruchomości, procesem sądowym). Niestety wielu moich klientów szuka pomocy prawnika po tym jak pewne zdarzenie miało już miejsce.  Przykładowo udają się do adwokata po tym jak już przegrali proces cywilny. Zdecydowanie łatwiej jest doprowadzić do korzystnego wyroku prowadząc sprawę od początku , niż próbować go zmieniać apelacją.

REPREZENTANT – PEŁNOMOCNIK

Adwokat pomoże Ci we wszystkich sprawach , w których wymagany jest kontakt z administracją państwową lub sądami. Może on być twoim reprezentantem. Oznacza to, że za Ciebie załatwi sprawy urzędowe lub przeprowadzi proces w sądzie.

Adwokat może również podjąć się negocjować w Twoim imieniu sprawę, która nie trafiła jeszcze do sądu i dzięki negocjacjom może w ogóle nie trafić na wokandę. Przykładowo adwokat pomoże Ci uzyskać należny Ci od rodzeństwa zachowek, może wynegocjować odstąpienie od umowy kupna samochodu z wadą, pomoże Ci odzyskać należne wynagrodzenie albo wynegocjuje z plan rodzicielski z drugim rodzicem.

OBROŃCA

Szczególną rolę mają adwokaci występujący w sprawach karnych. Musisz wiedzieć, że każdy w Polsce ma prawo do korzystania z pomocy adwokata od momentu pierwszego kontaktu z policją. Jeżeli znalazłeś/aś się w sytuacji, gdzie policja lub prokurator chce Cię przesłuchać pamiętaj, że możesz domagać się udziału obrońcy przy każdym przesłuchaniu i do czasu zjawienia się obrońcy możesz odmówić rozmowy z policjantem/prokuratorem.

Wyjątek to sytuacja, gdy zeznajesz jako świadek – wówczas masz obowiązek mówić prawdę i nic nie ukrywać z tego co wiesz. Świadek również może korzystać z pomocy adwokata, ale tylko gdy wymaga tego interes świadka (np. świadek posiada informacje, których nie chce ujawniać z uwagi na obawę przed skierowanie przeciwko sobie lub bliskim oskarżenia o przestępstwo).

TAJEMNICA

Musisz wiedzieć, że wszystko co kiedykolwiek powiedziałeś adwokatowi , który udzielał Ci porady lub prowadził Twoją sprawę karną, czy cywilną pozostaje tajemnicą adwokacką. Adwokat nie może ujawnić tych informacji, a co ważniejsze nikt nie może zmusić adwokata do ujawnienia tajemnicy adwokackiej.

**********************************************

Polecam Ci również pozostałe wpisy na blogu:

PO ARESZTOWANIU – CO TERAZ?

ZAŻALENIE NA ARESZT

WNIOSEK O DOZÓR ELEKTRONICZNY

KAMIL D. i jego niesamowite BMW

DZIEŃ Z PRACY ADWOKATA

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„:

Widzenie z aresztowanym

Ekstradycja i tymczasowe aresztowanie

Zażalenie na areszt

Zachęcam Cię do kontaktu ze mną, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.: 0048 604 199 306

whatsapp: 0048 604 199 306

e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram: @szymkowiak.mateusz

formularz: https://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Photo by Giammarco Boscaro on Unsplash

#adwokat #obrońca #defenceattorney #crimallaw #adwokatbielsko #areszt #sprawy #karne #sprawakarna #lawyer #attorney #advocate #deffencelawyer

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: