Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ODBYWANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI POZA GRANICAMI POLSKI

Mateusz Szymkowiak24 sierpnia 2019Komentarze (0)

Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną rodzina mężczyzny, wobec którego polski sąd wydał europejski nakaz aresztowania /ENA/. Co gorsza mężczyznę tego angielska policja na bazie ENA pozbawiła wolności.

Jak się okazało ENA wydano ponieważ pan w młodości /lata 2000-2010/ popełnił był kilkanaście przestępstw. Głównie przeciwko mieniu i bezpieczeństwu w komunikacji. W konsekwencji polskie sądy wydały szereg wyroków skazujących na kary pozbawienia wolności.

Mężczyzna postanowił zmienić na lepsze swoje życie. Zerwał ze złym towarzystwem (i własnym zachowaniem). A następnie wyjechał „za pracą” do Anglii. Tam założył rodzinę, znalazł legalną pracę i zaciągnął kredyt na zakup domu.

Oczywiście nie muszę chyba szczególnie podkreślać, że żadna z prawomocnie orzeczonych kar pozbawienia wolności w Polsce nie została wykonana. Uzbierało się tego łącznie z 9 lat…

WOLNA RĘKA SPRAWIEDLIWOŚCI

Niestety uczciwe życie na emigracji przerwały niezakończone sprawy sprzed dekady. Z dnia na dzień ENA wywróciło życie rodziny do góry nogami…

W Wielkiej Brytanii toczy się proces ekstradycyjny. Na razie sąd brytyjski odmówił przekazania do wykonania kary pozbawienia wolności z jednego z wyroków dotyczącego jazdy pod wpływem alkoholu. Powód: w Anglii jazda samochodem ze stężeniem alkoholu w organizmie jaki przypisał polski sąd mężczyźnie w wyroku skazującym – nie jest przestępstwem.

Zarówno mężczyźnie , jak i jego rodzinie zależy, aby nie opuścił on UK. Centrum życiowe mężczyzny – dzieci, żona, dom (kredyt) -zlokalizowany jest w Anglii. Mężczyzna pogodził się z koniecznością odbycia kary pozbawienia wolności, ale nie godzi się na powrót do Polski.

Co począć?

POLSKI WYROK ZAGRANICZNE WIĘZIENIE

Istnieje wyjście z tej sytuacji. Nie łatwe, ale możliwe. Polskie prawo dopuszcza sytuacje, gdy polski obywatel, przebywający w Polsce, miałby odbyć karę pozbawienia wolności poza granicami Polski.  Nie musi też być obywatelem tego obcego państwa. Ale musi to być państwo UE.

W naszej historii mężczyzna musi złożyć do Sądu Okręgowego – już po ekstradycji do Polski – wniosek o przekazanie wykonania kar pozbawienia wolności do Anglii (pomijam aspekt Brexitu). Musi przy tym spełnić klika warunków:

Po pierwsze sąd angielski musi wyrazić zgodę na odbycie kary w Wielkiej Brytanii.

Po drugie trzeba przekonać zarówno polski sąd, jak i angielski, że odbycie kary poza granicami Polski pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary. To jest trudne.

Po trzecie mężczyzna musi wyrazić zgodę na odbycie kary poza granicami Polski. To jest najłatwiejszy do spełnienia warunek.

Wydaje się, że wykonanie kary pozbawienia wolności po tak długim okresie od jej orzeczenia dodatkowo skutkujące zerwaniem więzi rodzinnych (z uwagi na odległość) byłoby nie humanitarne. Każdego skazanego należy w UE traktować humanitarnie.

Po spełnieniu ww. przesłanek , w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji angielskiego sądu wyrażającego zgodę na odbywanie kary w tamtejszym zakładzie karnym, mężczyzna musiałby zostać przekazany przez władze polskie brytyjskim.

Jeżeli natomiast interesuje Cię jak odbywało się aresztowanie w nazistowskich Niemczech polecam ten wpis na temat Schutzhaftbefehl.

Jeżeli natomiast potrzebujesz pomocy adwokata , ale z różnych względów nie decydujesz się na adwokata z wyboru poczytaj jak ustanowić obrońcę z urzędu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora  Larry Farr na usnplash.com .

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: