Zapewne wiesz, drogi Czytelniku, że o zastosowaniu tymczasowego aresztowania decyduje sąd. Sąd ten dysponuje tylko takimi dowodami, jakie zechce pokazać prokurator. Z drugiej strony często jest też tak, że prokurator sam dopiero gromadzi dowody i nie ma pełnego obrazu – okoliczności przestępstwa. Dlaczego jest to takie istotne?
Ponieważ nie dysponując pełną wiedzą co do faktów dotyczących przestępstwa łatwo o błąd.
O tym kiedy i na jakiej podstawie można zastosować areszt tymczasowy napisałem artykuł, który może przeczytać tutaj: Kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie.
W przypadku błędnej decyzji sądu, osoba, która niesłusznie znalazła się w areszcie śledczym może domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie
Ile wynosi takie odszkodowanie? Odpowiedzi nie znajdziemy w żadnej ustawie czy kodeksie. To zależy….
Zależy od konkretnych okoliczności sprawy; Długości pobytu w areszcie. Uciążliwości tego pobytu. Ewentualnie utraconych zarobków – przykładowo, gdy przedsiębiorca jest aresztowany jego firma przestaje generować zysk. Liczy się nawet wiek osoby niesłusznie aresztowanej, jej wykształcenie, dotychczasowy sposób , czy standard życia na wolności.
Najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie dotychczas w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości dotyczy sprawy Tomasza Komendy. Mężczyzna przesiedział 19 lat w zakładzie karnym (w tym częściowo w ramach aresztu tymczasowego), a Sąd Najwyższy niedawno go uniewinnił. W Sądzie Okręgowym w Opolu złożył on wniosek o wypłatę 19 milionów złotych od Skarbu Państwa m.in. za cierpienia jakie doznał będąc pozbawionym wolności.
Odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie
Kiedy można domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia za pobyt w areszcie? Tylko, gdy tymczasowe aresztowanie było niewątpliwie niesłuszne. Co to oznacza?
Otóż nie zawsze wystarczy wyrok uniewinniający. Wyrok uniewinniający jest konieczny do uzyskania tego odszkodowania, ale czasem potrzeba „czegoś jeszcze” .
Domagając się odszkodowania za tymczasowe aresztowanie trzeba wykazać, że decyzja sądu, który zastosował areszt była „na pierwszy rzut oka” (a jakby powiedział rasowy prawnik prima facie:-) niesłuszna.
Z moich poprzednich wpisów ( Kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie , Jak uniknąć tymczasowego aresztowania) mogłeś się dowiedzieć, że przesłanką która musi zaistnieć, aby sąd mógł zastosować tymczasowe aresztowanie jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego czynu przez podejrzanego.
Chcąc uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie trzeba przekonać sąd, że w chwili zastosowania aresztu tymczasowego tego prawdopodobieństwa nie było lub nie było ono wysokie.
Kto płaci za niesłuszne aresztowanie
Oczywiście Skarb Państwa. Jest on reprezentowany przez prezesa sądu, który jako ostatni wypowiedział się o odpowiedzialności karnej osoby ubiegającej się o odszkodowanie. W sprawie udział też bierze prokurator.
Kiedy można domagać się odszkodowania za areszt
Niestety termin do zgłoszenia wniosku o wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie jest krótki. Wynosi on tylko rok i liczony jest generalnie od dnia uprawomocnienia się wyroku uniewinniającego.
W kolejnych wpisach przygotuję standardowy projekt wniosku o odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie – zapraszam Cię do subskrybowania bloga. A na razie polecam lekturę WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY.
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora rupixen na Unsplash.com.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }