Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

PAŃSTWO PŁACI ZA NIESŁUSZNE ARESZTOWANIE

Mateusz Szymkowiak14 lipca 2019Komentarze (0)

19 milionów złotych, tyle żąda od  polskiego państwa Tomasz Komenda. Mężczyzna odbywał niesłuszną karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15 latki.

Sąd Najwyższy 16 maja 2019 roku wznowił postępowanie w jego sprawie i uniewinnił mężczyznę.

KILKANAŚCIE LAT ZA NIEWINNOŚĆ

Cierpienia jakiego doznał Tomasz Komenda nie ogarniam. Uważam też, że żadne pieniądze nie zrekompensują mężczyźnie traumatycznych przeżyć zza krat.

Na szczęście polskie prawo przewiduje odpowiedzialność państwa za błąd sędziów, prokuratorów i policjantów, albo – mówiąc ogólnie – systemu karnego.

NIESŁUSZNIE ARESZTOWANY OTRZYMA ZADOŚĆUCZYNIENIE

Oskarżonemu, którego w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji uniewinniono lub skazano na łagodniejszą karę, służy od Skarbu Państwa odszkodowanie. Ponadto można żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje również w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania.

Dlaczego areszty stosowane są częściej?

KOSZTOWNE POMYŁKI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

Dotychczas rekordowe odszkodowanie uzyskał pewien pomorski biznesmen. Otóż w 2001 roku prokuratura zarzucała mężczyźnie oszustwa skarbowe. Pan , a jakże został aresztowany … tymczasowo… na 8 miesięcy.

Finalnie prokuratura poniosła porażkę i sprawa została prawomocnie umorzona.

W konsekwencji Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał niesłusznie aresztowanemu mężczyźnie odszkodowanie i zadośćuczynienie w łącznej kwocie 6 milionów 107 tysięcy 310 złotych oraz 22 grosze plus odsetki.  Było to dotychczas najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie przyznane w Polsce.

Nie pytaj w jaki sposób sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wyliczyli tak skrupulatnie odszkodowanie, że przyznali 22 a nie 23 grosze po przecinku… 🙂

Wierzę jednak, że Tomasz Komenda uzyska zdecydowanie wyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie od państwa polskiego za błąd (lub celowe działanie) policjantów, prokuratorów i sędziów. Błąd, który zmarnował część życia temu mężczyźnie. Szkoda tylko, że płaci państwo (czyli ja i Ty) a nie konkretne osoby, które urządziły Tomaszowi Komendzie koszmar.

Jak to jest, że w Polsce areszty są raczej dłuższe niż krótsze przeczytasz w tym miejscu: Nielimitowane areszty.

A Ty jak uważasz, jakie zadośćuczynienie należy się Tomaszowi Komendzie? Na ile polski sąd wyceni zmarnowane kilkanaście lat życia młodego człowieka? Jak należy naprawić ten błąd polskiego wymiaru sprawiedliwości?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: