Zapewne wiesz , że od 5 października 2019 roku zniknął pewien przepis kodeksu karnego wykonawczego (a w zasadzie został uchylony przez ustawodawcę:-). Mianowicie przepis ten uprawniał do warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności po rocznym jej odroczeniu.
Wpis na blogu na ten temat znajdziesz tutaj: PONOWNE ZAWIESZENIE KARY?JUŻ SIĘ NIE DA.
PRZEPISY WZGLĘDNIEJSZE – CZY OBOWIĄZUJĄ
W prawie karnym obowiązuje pewna zasada. Mianowicie należy stosować przepisy względniejsze, jeżeli pomiędzy datą popełnienia przestępstwa a datą orzekania przez sąd uległy one zmianie. Dosłownie art. 4 § 1 kodeksu karnego brzmi tak:
Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.
Tak właśnie jest w przypadku przepisu 152 kodeksu karnego wykonawczego, który brzmiał:
- przed 1 lipca 2015 roku – tak:
Jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego.
- od 1 lipca 2015 roku – tak:
Jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawieniawolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego.
- od 5 października 2019 roku – tak:
(uchylony)
Jest jednak pewien haczyk. Ta zasada intertemporalna z art. 4 § 1 k.k. ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy ustawa zmieniająca nie zawiera „własnych” przepisów intertemporalnych. Oznacza to, że ustawa zmieniająca może wyłączyć stosowanie zasady przepisów względniejszych. Tak niestety jest w przypadku ustawy wprowadzającej zmiany do kodeksu karnego wykonawczego od 5 października 2019 roku .
W art. 8 ustawy o zmienię ustawy -kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 19 lipca 2019 r./Dz.U. 2019 póz. 1694/ przewidziano, że :
przepisy ustaw wymienionych w art. 1- 5 (w tym k.k.w.) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do spraw wszczętych przed dniem jej wejścia w życie, jeżeli przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
W konsekwencji oznacza to, że od 5 października 2019 roku zniknęła „na dobre” możliwość warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności po rocznym jej odroczeniu na podstawie postanowienia sądu.
PO 5.10.2019 NIE MOŻNA JUŻ ZAWIESZAĆ KARY
Taka jest konkluzja.
Z pewnością warto przeanalizować swoją sytuację, gdy jest się osobą skazaną na karę pozbawienia wolności. W szczególności, gdy od daty popełnienia przestępstwa upłynęło już sporo czasu. Wiele sądów jednak coraz szerzej odmawia stosowania zasady względniejszej ustawy z art. 4 § 1 k.k. na rzecz stosowania art. 8 ustawy zmieniającej k.k.w. z lipca 2019 roku i uznają, że instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności po rocznym jej odroczeniu na dobre zniknęła z polskiego systemu prawnego.
Photo by Zulmaury Saavedra on Unsplash and Mateusz Szymkowiak.
***********************************
Zapraszam Cię do poczytania pozostałych wpisów na blogu:
WNIOSEK O ODROCZENIE A WYKONANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI
Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa„.
#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }