Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

PONOWNE ZAWIESZENIE KARY?JUŻ SIĘ NIE DA.

Mateusz Szymkowiak02 listopada 2019Komentarze (0)

Jakiś czas temu pisałem na blogu  JAK PONOWNIE ZAWIESIĆ ZARZĄDZONĄ DO WYKONANIA KARĘ.

Życie jest dynamiczne, a nasz Ustawodawca nieprzewidywalny. Otóż postanowił, że z dniem 5 października 2019 roku, uchyla się art. 152 kodeksu karnego wykonawczego.

BYŁO

Uchylony przepis pozwalał na  zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Warunkiem do tego było  uzyskanie sądowego odroczenia wykonania kary na okres jednego roku.

Z dobrodziejstwa zawieszenia kary pozbawienia wolności skorzystało wiele osób. Nierzadko zdarzało się, że w wyroku skazującym orzeczono karę bezwzględną tj. bez zawiasów. Wówczas „wystarczyło” złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary i uzyskać roczne odroczenie. W drugiej kolejności –  po upływie tego roku skazany składał wniosek o zawieszenie wykonania kary i tak kara pozbawienia wolności  nie była w ogóle realizowana.

Kolejny przykład to sytuacje, gdy sąd orzekł  karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Później po tym wyroku nastąpiło kolejne skazanie za nowe przestępstwo. Wówczas to sąd zarządzał do wykonania karę pierwotnie zawieszoną. W takim wypadku należało całą procedurę ponowić – roczne odroczenie i ponowne zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności.

JEST

Od 5 października 2019 roku w kodeksie karnym wykonawczym nie istnieje podstawa do zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wyroku skazującym jako bezwzględna. Wobec tego obecnie jedyna możliwość uniknięcia więzienia to odbycie tej kary w systemie dozoru elektronicznego.

 

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora Emiliano Bar na Unsplash.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: