Jeżeli interesujesz się bieżącą sytuacją w sprawach kryminalnych, zapewne słyszałeś o rozstrzygnięciu sądowym w sprawie śmiertelnego pobicia Piotra Wawarzynowicza. Chłopak w chwili śmierci miał 19 lat i był niepełnosprawny ruchowo. Mianowicie prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Szczecinie skazał trzech mężczyzn na bardzo długie kary pozbawienia wolności. W odniesieniu do dwóch z nich zastosował dożywotnie pozbawienie wolności , trzeci powinien odbyć karę 25-lat pozbawienia wolności.
Czy mogą wcześniej wyjść na wolność? Zanim odpowiem zadajmy sobie jedno pytanie:
ZWYRODNIALCY CZY IDIOCI?
Staram się być ostrożny w formułowaniu kategorycznych ocen, jak chodzi o osoby skazywane. Nie znam akt sprawy, a większość informacji pochodzi ze źródeł medialnych. Raczej znasz historię Tomasza Komendy. To mężczyzna, który został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za morderstwo młodej dziewczyny. Po 19 latach pobytu za kratami udowodniono, że nie było możliwe, aby Tomasz popełnił ten bestialski czyn. Niewinny, ale skazany… Więcej na jego temat możesz poczytać tutaj: KTO POWIENIEN ZAPŁACIĆ 19 MLN PLN TOMASZOWI KOMENDZIE?
Tym nie mniej w sprawie morderstwa Piotra Wawrzynowicza wątpliwości nie ma. W zdarzeniu uczestniczyło pięć osób. Trzech było najbardziej „aktywnych” w bestialskim znęcaniu się nad bezbronnym nastolatkiem. Obecność skazanych na miejscu zbrodni jest poza sporem. To czwarty ze sprawców, który de facto zawiadomił policję wydał pozostałych sprawców policji; jak na dłoni. On po odbyciu krótkiego wyroku wyjdzie na wolność.
Dlatego nie mam oporu, aby w tej sprawie wydać ocenę wobec Grzegorza P. , Paweła W i Grzegorza N. Mam tylko jedną wątpliwość – czy ci mężczyźni to dewiaci, zwyrodnialcy czy dodatkowo idioci? Czy naprawdę liczyli, że ten bestialski czyn ujdzie im bezkarnie? Czy za 95 000 zł, bo na tyle wycenili okup za życie Piotra, warto było ryzykować własne życie za kratami? Sam/Sama odpowiedź….
WRACAJĄC DO WĄTKU
Każdy skazany na karę pozbawienia wolności ma szansę wcześniejszego powrotu do społeczeństwa. W końcu celem prawa karnego jest też resocjalizacja. Każdy, bez wyjątku, musi mieć nadzieję. Ta nadzieja właśnie powoduje, że ludzie nie tracą kontroli nad własnym życiem.
Wyobraź sobie człowieka, który wie, że nie ma nic do stracenia. Nigdy nie wyjdzie na wolność, kary śmierci od 1989 roku w Polsce się nie orzeka. Czy osoba taka będzie chciała respektować panujący w zakładzie karnym porządek…? No raczej nie, prawda?
Dlatego też jednym z praw osób skazanych jest warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.
WOKANDA PO POŁOWIE KARY LUB PÓŹNIEJ
W środowisku osadzonych, na przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary, używa się określenia „wokanda„. To skrót myślowy, wynikający z faktu, że sąd penitencjarny w sprawach zwolnień przedterminowych orzeka na posiedzeniu wyjazdowym, właśnie w zakładach karnych. Wokanda to lista spraw do załatwienia z danego dnia. Każda wokanda wśród penitencjariuszy zakładów karny rodzi duże emocje.
Skazanego na karę pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.
Skazanego recydywistę tzw. jednokrotnego (z art. 64 § 1 kodeksu karnego) można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast recydywistę tzw. wielokrotnego (art. 64 § 2 k.k.) po odbyciu trzech czwartych kary.
Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.
ZAOSTRZENIE ZWOLNIENIA PRZEDTERMINOWEGO
W sprawie morderców Piotra Wawrzynowicza sąd skorzystał z prawa umożliwiającego wydłużenie skazanym czasu po upływie, którego mogą się dopiero starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.
I tak dwóch dożywotników – morderców , będzie miało prawo stanąć na „wokandę” dopiero w 2049 roku, a trzeci sprawca Grzegorz N. dopiero w 2039 roku. Odpowiednio zatem po 30 latach i 20 latach odbywania kary. Pamiętaj jednak, że dopiero wówczas mogą złożyć wniosek o zwolnienie. Czy wniosek będzie uwzględniony zależy w dużej mierze od ich zachowania w okresie odbywania kary.
Ciekawe w tym kontekście może wydawać się informacja, że sąd może „opóźnić wokandę” wobec skazanego, nie może jednak pozbawić żadnego skazanego prawa do warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary.
Jeżeli jesteś zainteresowany jak wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności polecam Ci następujący wpis: WNIOSEK O WSTRZYMANIE KARY .
Tutaj dowiesz się czy możliwe jest ODBYWANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI POZA GRANICAMI POLSKI .
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Fey Marin on Unsplash.com.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }