Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

SŁAWOMIR N. – POLITYCZNY ARESZT?

Mateusz Szymkowiak26 lipca 2020Komentarze (1)

Pewnie słyszałeś/aś o sprawie b. ministra transportu Sławomira N. Przed jego aresztowaniem po prostu Sławomira Nowaka.

Pana ministra aresztował sąd. Podobno z powodu  rzekomej korupcji, chociaż obrońca pana ministra i sam pan Sławomir zarzekają się, że sprawa ma polityczne podłoże.

Czy w Polsce dzisiejszych czasów można mówić o politycznych procesach?

Osobiście uważam, że nie ma w Polsce politycznych procesów. Co by nie mówić o wymiarze sprawiedliwości i politykach to jednak, pracując co dnia jako adwokat, nie mogę powiedzieć, że niezawisłość sędziowska jest zagrożona. Oczywiście wyjątki mogą tylko potwierdzać regułę.

ARESZT POLITYCZNY

Coś takiego nie istnieje. Każdy- w tym były minister – może trafić do aresztu tymczasowego, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa (czynu zabronionego) i istnieje potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokuratorskiego/sądowego.

Innymi słowy nikt nie może zostać aresztowany, gdy prokurator nie przedstawi sądowi wystarczających , solidnych dowodów mogących przekonywać o sprawstwie podejrzanego. Potrzeba zabezpieczenia toku postępowania karnego, niestety zawsze istnieje w skomplikowanych/poważnych sprawach karnych. Prokuratura zawsze może stwierdzić, że bez aresztu podejrzany będzie nakłaniał świadków do fałszywych zeznań albo ucieknie za granicę.

ILE ZA KORUPCJĘ

Jeżeli zarzuty prokuratury się potwierdzą to byłemu ministrowi transportu grozi długa odsiadka.

Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Karze tej podlega odpowiednio także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, albo uzależnia wykonanie czynności służbowej od jej otrzymania.

Co więcej kara ta grozi za każde przestępstwo z osobna. Jeżeli  łapówek miałoby być więcej to za każdy taki czyn sąd może wymierzyć ww. karę.

GRUPA

  Z doniesień medialnych wynika, że korupcja to nie jedyny zarzut ministra. Podobno działał w grupie przestępczej. A to już poważna sprawa.

Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kto grupę albo związek określone w § 1 w tym mające charakter zbrojny zakłada lub taką grupą albo związkiem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

___________________________________________

Zachęcam Cię do kontaktu ze mną, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

formularz:   https://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy możesz odnaleźć poniżej:

PRZEMOC W RODZINIE CZY ZNĘCANIE?

ZDALNE ARESZTY

OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY

ARESZT: NIE Z KORONAWIRUSEM

Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:

#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

#9: ARESZT POLICYJNY I SĄDOWY

#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

#7 ŚWIADEK KORONNY

#2 ZAŻALENIE NA ARESZT

Photo by amin khorsand on Unsplash

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Nat 28 lipca, 2020 o 16:43

Szanowny Panie Mecenasie – czy w artykule nie powinny raczej znaleźć się przepisy ukraińskiego kk, SN będzie chyba sądzony na Ukrainie – z przekazów medialnych wynika, że polska prokuratura działa na zasadzie pomocy procesowej udzielanej organom ukraińskim.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: