Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ŚWIADEK KORONNY; NA CO MOŻE LICZYĆ SKRUSZONY GANGSTER?

Mateusz Szymkowiak29 grudnia 2019Komentarze (0)

Wersję poniższego wpisu do odsłuchania znajdziesz tutaj: podcast „Krąg przestępstwa” #7 ŚWIADEK KORONNY.

_____________________

Przeglądając rano Internet natrafiłem na ciekawą informację.  „Najbardziej rozpoznawalny świadek koronny” w Polsce (co za oksymoron), czyli niegdysiejszy gangster o pseudonimie „Masa”, od kilku miesięcy przebywa  …. w areszcie.

Nieco więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach Prokuratury Krajowej .

Wówczas to naszła mnie myśl, żeby trochę zgłębić temat statusu świadka koronnego. Konsekwentnie znajdziesz tutaj informacje dotyczące kto, kiedy i jak może zostać „koronnym”. Dowiesz się także co wiąże się z przyznaniem takiego statusu.

ZACZNIJMY OD PYTANIA: KTO?

Nie każdy może zostać świadkiem koronnym (co za truizm!). Przepisy precyzują, że koronnym może zostać osoba, która występuje w innej sprawie w charakterze podejrzanego. Ergo oznacza to, że status świadka koronnego może być przyznany osobie, co do której istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła przestępstwo. Nieco upraszczając – koronnym może zostać przestępca.

I to nie byle jaki.

Ustawę o świadku koronnym stosuje się do spraw dotyczących przestępstw popełnionych w zorganizowanej grupie lub związku mającym na celu popełnianie przestępstw. W rezultacie „nasz przestępca” również popełniał był przestępstwa w grupie przestępczej lub związku przestępczym (ta druga forma oznacza większe/ściślejsze zorganizowanie struktur, hierarchię, itp. – coś na wzór mafii La Cosa Nostra, Triady czy Yakuzy).

Jest też warunek negatywny. Otóż koronnym nie może zostać osoba, która popełniła najpoważniejsze przestępstwa lub nakłaniała do ich popełnienia. I tak, nie będzie mógł zostać świadkiem koronnym ktoś, kto:

  1. popełnił, zlecił, współdziałał w przestępstwie zabójstwa;
  2. kierował zorganizowaną grupą lub związkiem przestępczym (capo di tutti capi);
  3. nakłaniał do popełnienia przestępstwa w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym, w celu wyeliminowania tej osoby  z obiegu, tj. skierowania przeciwko niej postępowania karnego ;

Podsumowując, o status świadka koronnego może „ubiegać się” skruszony gangster, o ile organy ścigania nie będą miały wiedzy, że popełnił najpoważniejsze zbrodnie.

PRZEJDŹMY DO PYTANIA: W ZAMIAN ZA CO?

Podstawowym celem wprowadzenia do porządku prawnego świadka koronnego było rozbicie zmowy milczenia (włoskiej omerty). Konsekwentnie koronny ma dostarczać informacji o świecie przestępczym. I nie chodzi tutaj informacje o drugoplanowych przestępstwach.

Świadek koronny powinien wyjawić wszystkie informacje jakie posiada dotyczące przestępstw popełnionych w grupie/związku przestępczym. W tym również te, które sam popełniał. Ponadto powinien wyjawić swój majątek oraz znany mu/jej majątek współtowarzyszy w przestępczości zorganizowanej.

Po trzecie powinien się zobowiązać do złożenia przed sądem wyczerpujących zeznań. Obejmujących  wszystkich znanych świadkowi uczestników przestępstwa popełnionego w grupie/związku przestępczym.

NO DOBRA, ALE JAK?

O tym czy skruszonemu gangsterowi zostanie przyznany status świadka koronnego decyduje sąd okręgowy. W tym celu przestępcą „powinien się dogadać” z prokuratorem prowadzącym śledztwo, aby ten zechciał taki wniosek o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka koronnego do sądu skierować. Dodatkowo ten prokurator na złożenie takiego wniosku musi dysponować zgodą prokuratora generalnego lub jego zastępcy /czyt. Ministra Sprawiedliwości/.

Sprawa nie jest więc taka oczywista.

Przed wydaniem przez sąd okręgowy postanowienia o dopuszczeniu dowodu z zeznań świadka koronnego,  skruszony przestępca jest przesłuchiwany przez sąd co do posiadanej wiedzy o współtowarzyszach w przestępstwie, swoim i ich majątku. Na żądanie przesłuchiwanego do udziału w sprawie dopuszczony zostaje jego obrońca.

Sąd ma 14 dni na podjęcie decyzji.

JEST I NAGRODA, SPYTASZ JAKA?

No dobra zapytasz, ale co dalej gdy sąd zgodzi się z wnioskiem prokuratora? Dopuszczając dowód z zeznań świadka koronnego prokurator sporządza odpisy dokumentów z akt sprawy dotyczącej osoby wytypowanej na koronnego, wyłącza je do odrębnego rozpoznania i ….. zawiesza postępowanie.

Zawieszenie postępowania karnego przeciwko świadkowi koronnemu trwa tak długo jak toczy się sprawa karna przeciwko byłym towarzyszom skruszonego przestępcy. Sprawa, w której świadek koronny dekonspiruje swoich byłych towarzyszy.

Świadek koronny, który wyjawił okoliczności popełnienia przestępstw w zorganizowana grupie lub związku przestępczym, wyjawił swój i towarzyszy majątek i nie popełnił najpoważniejszych zbrodni nie podlega karze za popełnione w tej grupie lub związku  przestępstwa.

W rezultacie po prawomocnym skazaniu gangsterów (z reguły), przeciwko którym zeznawał świadek koronny prokurator umarza postępowanie karne wobec koronnego. Ma na to 14 dni.

CO BĘDZIE GDY KORONNY SKŁAMIE?

Odpowiedź jest prosta – nie skorzysta z dobrodziejstwa darowania kary.

Jeżeli w okresie 5 lat od umorzenia postępowania karnego przeciwko świadkowi koronnemu wyjdzie na jaw, że:

  1. złożył fałszywe zeznania, w tym zataił prawdę;
  2. popełnił przestępstwo działając w grupie lub związku przestępczym;
  3. zataił majątek;
  4. popełnił umyślne przestępstwo, chociażby nawet nie działając w grupie lub związku przestępczym;

postępowanie karne przeciwko świadkowi koronnemu zostanie podjęte lub wznowione i może on wówczas liczyć „jedynie” na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Nieco informacji na temat korzyści i zagrożeń związanych ze statusem świadka koronnego poczytasz w tym miejscu:  Luka w instytucji świadka koronnego.

Gdybyś miał pytania zapraszam do kontaktu.

 

Zdjęcie udostępnione przez autora Malik Earnest na Unsplash.

**********************************************

Zapraszam Cię również do poczytania pozostałych wpisów na blogu:

CO GROZI ZA PODPISANIE WEKSLA „ZA ŻONĘ”

TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

ZAŻALENIE NA ARESZT

Polecam Ci również do odsłuchania mój podcastKrąg przestępstwa” i ostatni odcinek #6 Dozór elektroniczny.

Jak również podcast prowadzony wspólnie z. adw. Danielem Anweilerem pt. „Anatomia przestępstwa” i ostatni odcinek #4 prekluzja dowodowa.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: