Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

Mateusz Szymkowiak26 października 201912 komentarzy

Wersję do odsłuchania poniższego wpisu znajdziesz w tym miejscu: TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO (podcast „Krąg przestępstwa”).

___________________________________

Wczoraj odbierałem korespondencję kancelaryjną na poczcie. W okienku obok stanął mężczyzna z paczką. Ku zaskoczeniu pani z okienka poprosił ją o talon.

– Jaki talon? – pyta kobieta;

 

– No, taki na paczkę! – odpowiada mężczyzna pokazując paczkę;

 

– Zakład karny zwrócił mi paczkę, bo nie miałem talonu – wyjaśnia dalej;

 

– My nie mamy talonów – wyjaśnia nieco skonfudowana pani z okienka – niech pan podejdzie do okienka numer 5.

Zanim mężczyzna się oddalił do okienka nr 5, zagadnąłem go. Mianowicie wyjaśniłem mężczyźnie, że talon uzyska w zakładzie karnym.

TALON NIE NA MALUCHA

Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) ma prawo otrzymać raz w miesiącu paczkę żywnościową. W tej paczce mogą znaleźć się artykuły żywnościowe lub wyroby tytoniowe, ale  uwaga (!) zakupione za pośrednictwem zakładu karnego.

Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) otrzymuje paczkę żywnościową po złożeniu zamówienia na piśmie oraz po pokryciu kosztów przygotowania paczki. Zamówienie może być również złożone przez osobę najbliższą.

Aresztowany (odpowiednio osoba skazana) może, za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego, otrzymywać paczki z niezbędną mu odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami higieny, a po pozytywnym zaopiniowaniu przez lekarza – również z lekami.

Talon to oficjalny dokument z aresztu/zakładu karnego, w treści którego aresztowany/skazany zgłasza zapotrzebowanie na pewne artykuły spożywcze ,  higieniczne albo odzieżowe .

TALON W PRAKTYCE WIĘZIENNEJ

Musisz wiedzieć, że talon dodatkowy przysługuje niektórym więźniom. Jeżeli aresztowany lub więzień pełni dodatkowe funkcje w areszcie śledczym lub zakładzie karnym to może on/ona wystąpić z prośbą o taki talon.

Aresztowany nie pełniący dodatkowych funkcji również może wystąpić do dyrektora areszt  śledczego z wnioskiem o przyznanie talonu dodatkowego.

Każda prośba o dodatkowy talon musi być dobrze uzasadniona.

Pewnym sposobem na uzyskanie dodatkowego talonu jest  dieta wegetariańska bądź wegańska lub inna uzasadniona przekonaniami religijnymi lub filozoficznymi.

W praktyce więźniowie wcześniej kierują prośbę do lekarza więziennego w celu jej zaopiniowania. Taka praktyka zwiększa to szansę na pozytywną decyzję i uzyskanie dodatkowego talonu.

Jeżeli nie udało się uzyskać dodatkowego talonu pozostaje umowa z innym więźniem, który nie otrzymuje pomocy z zewnątrz. Mianowicie umowa w więzieniu zwykle oznacza wymianę papierosów za przedmiot pożądania /talon/.

MAM TALON I CO DALEJ

Po otrzymaniu talonu aresztowany lub więzień musi przesłać go rodzinie, przyjaciołom, kolegom. Dlatego, że to te osoby na wolności skompletują odpowiednio do talonu przedmioty na nim wyszczególnione i wraz z talonem wyślą pod adres aresztu śledczego lub zakładu karnego.

Przykładowy talon wygląda tak: talon na paczkę higieniczno – odzieżową

W tym miejscu możesz poczytać o tym jak uzyskać zgodę na telefon do aresztowanego: WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO.

Jeżeli interesuje cię jak jak uzyskać ODSZKODOWANIE ZA TYMCZASOWE ARESZTOWANIE polecam właśnie ten wpis.

Zapraszam również na alternatywny blog , godzi możesz dowiedzieć się m.in. jak rozliczyć majątek po rozwodzie.

Polecam Ci również wpis na blogu zdradzenicodalej.pl:  CO DAJE INTERCYZA

Photo by RoseBox رز باکس on Unsplash

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata 28 lutego, 2021 o 19:12

Witam,
Jak długo od aresztowania może trwać przekazanie takich talonów rodzinie ?
Pozdrawiam
Agata

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 5 marca, 2021 o 10:42

Dzień dobry pani Agato, przekazanie talonu to kwestia przesyłki listownej – optymalnie tydzień czasu.

Odpowiedz

Karolina 22 marca, 2021 o 11:55

Witam. A czy jest możliwość przekazania paczki nie posiadając talonu ?

Odpowiedz

Karolina 22 marca, 2021 o 11:57

Jeżeli tata nie złożył wniosku o talon ,a ja chciałabym przekazać mu paczkę czy jest taka możliwość ?!

Odpowiedz

Beata 6 maja, 2021 o 18:48

Witam posiadam talon…wysłałam paczkę z.talonem.ale.wrocila ..jak to zrobić żeby ją dobrze wysłać może mi ktoś to wyjaśnić krok po kroku

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 7 maja, 2021 o 10:03

Dzień dobry pani Beato, aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie musiałbym znać powód zwrotu paczki…

Odpowiedz

Patrycja 17 maja, 2021 o 13:50

Dzień dobry otrzymałam talon na paczkę odzieżową i jest już prawie gotowa do wysłania lecz sama teraz nie wiem co mam robić ten talon co otrzymałam mam go nakleić na karton i oprucz tego na osobnej kartce napisać co znajduje się w kartonie. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dorota 24 sierpnia, 2021 o 16:41

Mi zwrócili paczkę z ubraniami i napisami „brak prośby”… Jedną część talonu schowałam do paczki drugą nakleiłam na paczkę. Dlaczego zwrócili?

Odpowiedz

Natalia 29 listopada, 2021 o 12:54

Dostałam Talon lecz niestety zamókł i się zniszczył , da się coś zrobić aby otrzymać go ponownie ?

Odpowiedz

P 22 marca, 2022 o 15:21

Koleżanka wysłała talon na zdjęcia męża który umarł . Wsadziliśmy do koperty list, zdjęcia i talon. List został zwrócony. Proszę o pomoc gdzie umieścić talon lub co w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Paulina 2 czerwca, 2022 o 16:45

Mam pytanie bo wyslalam mężowi do aresztu śledczego list w dużej kopercie a poczta zrobila jako paczka mąż nie miał zgody bo list wrócił bo pisało że brak prośby czy męża o tym powiadomią ze przyszedł list a areszt sledczy zwrócił paczkę z powrotem czy nic mu nie powiedzą prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Łukasz 11 stycznia, 2024 o 12:18

Witam co może się znajdować w pace chigienicznej dla dziewczyny jest na Grochowie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: