Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

UCHYLENIE ARESZTU

Mateusz Szymkowiak10 listopada 20194 komentarze

Wobec Romana zastosowano areszt tymczasowy na 2 miesiące. Decyzję tę na wniosek prokuratora podjął sąd rejonowy w Kutnie. W treści postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania sędzia zaznaczył, że areszt jest niezbędny do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.

Dodatkowo sąd stwierdził, iż skrócony z trzech do dwóch miesięcy areszt tymczasowy musi wystarczyć do podjęcia przez prokuratora niezbędnych czynności. Mianowicie czynności przesłuchania podejrzanego, konfrontacji ze świadkiem i pozyskania opinii kryminalistycznej.

TYLKO SĄD STOSUJE I PRZEDŁUŻA ARESZT

W minionym (na szczęście) okresie poprzedzającym III Rzeczypospolita Polską o zastosowaniu aresztu tymczasowego mógł decydować prokurator. Takie rozwiązania na szczęcie dawno nie funkcjonuje. Dlaczego zapytasz?

Ponieważ nie można pogodzić roli gwaranta przestrzegania praw konstytucyjnych – prawa do wolności – z rolą urzędnika, którego celem działania jest doprowadzenie do pozbawienia wolności podejrzanego.

To właśnie po to funkcjonują w Polsce niezawisłe sądy (czyt. nie podlegające zwierzchnictwu żadnej władzy czy prezesa), aby taki niezawisły sędzia zważył interes publiczny (ściganie przestępstw i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom) z interesem prywatnym (prawo do wolności).  W zderzeniu tych wartości musi ocenić której przyznaje prymat w okolicznościach konkretnej sprawy.

Gdyby prokurator decydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania to jestem przekonany, że takimi niuansami głowy by sobie nie zaprzątał. Dążyłby tylko do ułatwienia sobie pracy. Czyli „prewencyjnie aresztujemy towarzysza„.

KTO DECYDUJE O UCHYLENIU ARESZTU

W tej kwestii jest większa swoboda.

Mówiąc ogólnie o uchyleniu tymczasowego aresztowania decyduje ten organ wymiaru sprawiedliwości, który aktualnie jest gospodarzem postępowania.

Jaśniej? OK.

Decyduje prokurator do momentu wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Od momentu wpływu aktu oskarżenia do sądu wszelkie decyzje podejmuje już tylko sąd.widzenie z aresztowanym

WRACAMY DO HISTORII ROMANA

Areszt wobec Romana trwał już 35 dni. W tym czasie prokurator przeprowadził przesłuchanie podejrzanego, skonfrontował go ze świadkiem i do akt wpłynęła opinia Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.

Co powinien zrobić Roman? Napisać do prokuratora wniosek o uchylenie aresztu tymczasowego. W treści uzasadnienia wniosku powinien podać wszystkie argumenty, które przekonają prokuratora o zbędności dalszego stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego tymczasowego aresztowania. W szczególności zadać pytanie, że skoro areszt tymczasowy miał zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania, a wszelkie niezbędne czynności w jego ramach zostały wykonane, to po co mnie jeszcze trzymasz w areszcie, człowieku?

POWIĄZANE Z ARESZTEM

W tym miejscu możesz poczytać nt.:  ODSZKODOWANIE ZA TYMCZASOWE ARESZTOWANIEZAŻALENIE NA ARESZT oraz ARESZT W NAZISTOWSKICH NIEMCZECH.

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości autorów  Emiliano Bar  na  Unsplash.com

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 20 kwietnia, 2023 o 18:18

Dzień Dobry mam takie pytanie
-uchylenie aresztu na poręczenie majątkowe i ustny wniosek o poręczenie majątkowe i sąd tego nie uwzględnił -co czeka mojego kolegę ?

Może mi Pan udzielić takiej informacji jeśli kolega dobrowolnie podda się każe { czy na to miejsce można wpłacić poręczenie majątkowe ? }

Kolega nigdy nie był karany

Odpowiedz

Mateusz Szymkowiak 20 kwietnia, 2023 o 18:33

Sugeruję wynająć obrońcę.

Odpowiedz

Ania 20 kwietnia, 2023 o 20:55

Dziękuje

Odpowiedz

Ania 20 kwietnia, 2023 o 22:28

Proszę Pana te wiadomości mama mojego kolegi ma od prawnika który tego nie robi za darmo
To co napisałam wyżej do Pana
Czy takie wiadomości są na miejscu ?
Czy ktoś okłamuje mamę kolegi ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: