Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA I JEGO PODJĘCIE

Mateusz Szymkowiak03 kwietnia 2022Komentarze (0)

W sprawach mniejszej wagi możliwe jest tzw. warunkowe umorzenie postępowania. Jest to instytucja pozwalająca oskarżonej/emu na uniknięcie skutków skazania jakim jest wpis w rejestrze karnym. Jednocześnie w wyroku warunkowo umarzającym postępowania potwierdza się, że oskarżony popełnił czyn zabroniony.

Sąd wówczas zamiast kary stosuje środki probacyjne tj. obowiązek naprawienia szkody, dozór kuratora, zakaz prowadzenia pojazdów i inne na okres od roku do 3 lat.

Jeżeli okresie próby (1-3 lata) nie popełniono kolejnego przestępstwa i wykonano wszystkie obowiązki wskazane w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie to sprawę uznaje się za niebyłą. Warto tutaj pamiętać również o kosztach postępowania. Zdążą się czasami, że sądy podejmują postępowanie warunkowo umorzone ponieważ brakuje wpłaty np. 60 złotych zasądzonych kosztów postępowania.

Gdyby jednak w okresie próby, korzystający z warunkowego umorzenia postępowania nie wykonał chociażby jednego z obowiązków lub popełnił przestępstwo , ale inne niż umyślne to sąd może podjąć postępowanie warunkowo umorzone.

Kiedy sąd musi podjąć takie warunkowo umorzone postępowanie? w razie prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo.

O tym jakie przesłanki trzeba spełnić , aby uzyskać warunkowe umorzenie postępowania, poczytacie w kolejnym wpisie już za tydzień 😉

***************************************

Nieco informacji oraz sam wzór wniosku o wstrzymanie kary znajdziesz w tym wpisie.

Inne wpisy na blogu:

PRZEPADEK KORZYŚCI uzyskanej z przestępstwa

PACZKA I TALON

OMERTA

JAK DŁUGO TRWA ARESZT?

ŁATWIEJ O DOZÓR ELEKTRONICZNY

DZIEŃ Z PRACY ADWOKATA

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: