W tym miejscu możesz odsłuchać wersji podcastu poniższego wpisu.
********************************
Na blogu możesz znaleźć kilka poprzednich wpisów dotyczących widzenia z osobą przebywającą w areszcie śledczym. Parę linków do tych wpisów zamieszczam poniżej:
Kto może uzyskać widzenie z aresztowanym
Wniosek o widzenie z aresztowanym
Widzenie z tymczasowo aresztowanym – warunki i wniosek
Często moi klienci przebywający w areszcie pytają mnie czy mogę pomóc im zorganizować widzenie z ich najbliższymi. Zasadniczo moja praca polegana tym, aby ułatwić aresztowanym funkcjonowanie w toku postępowania przygotowawczego. Po pierwsze trzeba ustalić kto może uzyskać zgodę na wejście do aresztu śledczego i spotkanie się z osobą aresztowaną.
OSOBA NAJBLIŻSZA
Kodeks karny wykonawczy przewiduje, że co najmniej raz w miesiącu zgodę na widzenie z aresztowanym, może uzyskać osoba najbliższa. Kto jest osobą najbliższą?
Z pewnością członkowie najbliższej rodziny aresztowanego: małżonek, rodzice, dzieci, i rodzeństwo.
Z kręgu osób najbliższych nie są wykluczeni dalsi krewni i powinowaci: dziadkowie , wnukowie, szwagier, przysposobione dziecko lub przysposabiający oraz ich małżonkowie.
Zgodę na widzenie z aresztowanym uzyska też konkubent , czyli osoba pozostająca z aresztowanym w nieformalnym, ale stałym związku.
No dobrze, wiemy już kto może uzyskać zgodę, ale gdzie taką zgodę na widzenie można uzyskać?
DECYDUJE ORGAN PROWADZĄCY POSTĘPOWANIE
W zależności, czy wobec osoby aresztowanej wniesiono do sądu akt oskarżenia czy jeszcze nie, o zgodzie na udzielenie widzenia w areszcie śledczym decyduje sąd/sędzia/ albo prokurator.
Przed wniesieniem aktu oskarżenia do sądu, wobec osoby aresztowanej toczy się postępowanie przygotowawcze prowadzone przez policję nadzorowane przez prokuratora. Wówczas to ten prokurator jest jedynie upoważniony do rozpoznania wniosku o widzenie z aresztowanym.
Po tym jak prokurator wyśle już do sądu akt oskarżenia postępowanie przechodzi w kolejną fazę procesu tzw. jurysdykcyjnego. Oznacza to, że prokurator nie jest już najważniejszym organem tego postępowania, a staje się nim sąd, a w zasadzie sędzia referent sprawy. Od tego momentu o zgodę na widzenie należy udać się do sekretariatu wydziału karnego sądu, do którego trafił akt oskarżenia. Sekretariat przekaże wniosek sędziemu, który niezwłocznie go rozpozna udzielając lub odmawiając udzielenia zgody na widzenie.
Czy można częściej niż raz na miesiąc spotkać się z aresztowanym?
CZĘSTSZE WIZYTY W ARESZCIE
Zasadniczo kodeks karny wykonawczy przewiduje minimum jedno widzenie w miesiącu. Oznacza to, że od dobrej woli czy to prokuratora czy sędziego zależy możliwość częstszych widzeń z aresztowanym.
W mojej praktyce spotykałem się wielokrotnie z sytuacjami, kiedy to rodzice widywali się z aresztowanym synem kilka (dwa, trzy razy) w tygodniu, a żona aresztowanego odwiedzała go cztery razy w miesiącu.
***********************
Zapraszam Was również do zapoznania się z innymi wpisami na blogu:
Uchylenie aresztu za poręczeniem majątkowym a sprzeciw prokuratora
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }