Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

WISŁA KRAKÓW – DLACZEGO CZASEM WARTO UNIKAĆ POSIEDZENIA SĄDU

Mateusz Szymkowiak24 listopada 2019Komentarze (0)

Niektóre osoby z władz klubu sportowego Wisły Kraków borykają się z problemami natury karnej. We wrześniu do Sądu Rejonowego w Poznaniu wpłynęły trzy wnioski o zastosowanie aresztu m.in. wobec prezes i wiceprezesa klubu Marzeny S.-C. i Roberta Sz.

Sąd I instancji stwierdził, że występuje wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani popełnili zarzucane mi czyny. Mimo tego nie zdecydowała się zastosować najsurowszego środka zapobiegawczego tj. tymczasowego aresztu.

POSTĘPOWANIE JEST DWUINSTANCYJNE

Z decyzją sądu niegodziwi się śledczy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Prokurator złożył zażalenie. Sprawa w konsekwencji trafia do sądu wyższego rzędu. W tym wypadku był to Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Sąd rozpoznając zażalenie na postanowienie w przedmiocie aresztu zawsze wyznacza posiedzenie, na które ma prawo stawić się podejrzany (jeżeli wcześniej nie został pozbawiony wolności), jego obrońca i prokurator.

Jest to prawo podejrzanego, ale nie jego obowiązek. Nie musi się stawiać na posiedzeniu aresztowym wyznaczonym przez sąd II instancji.

POSIEDZENIE SĄDU

Końcem października 2019 roku odbyło się posiedzenie sądu w sprawie zażalenia prokuratury na niezastosowanie aresztu tymczasowego wobec   Marzeny S.-C. i Roberta Sz.

Rzadko się zdarza, ale się zdarzyło, że Sąd Okręgowy w Poznaniu zaskarżoną decyzję zmienił i zastosował na trzy miesiące areszt tymczasowy wobec osób wchodzących do władz Wisły Kraków. 

Na nieszczęście b.prezes Wisły Kraków , pani Marzena S.-C. zdecydowała, że osobiście wysłucha decyzji sądu. Zapewne nie liczyła się z możliwością zmiany decyzji Sądu Rejonowego.

DLACZEGO NIE WARTO BRAĆ UDZIAŁU W POSIEDZENIACH ARESZTOWYCH

Odpowiedź nasuwa się sama – prosto z sądu pani Marzena S.-C. została przetransportowana do Aresztu Śledczego. Drugi z podejrzanych skorzystał z pomocy obrońcy. Właśnie adwokatowi zlecił udział w posiedzeniu sądu. Dzięki. temu Roberta Sz. nie  zatrzymano na sali rozpraw i nie przetransportowano od razu do aresztu.

Decyzja sądu o zastosowaniu aresztu tymczasowego jest natychmiast wykonalna. Dlatego, na wszelki wypadek,  lepiej nie korzystać w tym przypadku z prawa do osobistego udziału w posiedzeniu aresztowym.

Zapraszam Cię do zapoznania się z innymi wpisami na blogu: UCHYLENIE ARESZTU W PRAKTYCE lub WNIOSEK O WSTRZYMANIE KARY.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: