Niektóre osoby z władz klubu sportowego Wisły Kraków borykają się z problemami natury karnej. We wrześniu do Sądu Rejonowego w Poznaniu wpłynęły trzy wnioski o zastosowanie aresztu m.in. wobec prezes i wiceprezesa klubu Marzeny S.-C. i Roberta Sz.
Sąd I instancji stwierdził, że występuje wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani popełnili zarzucane mi czyny. Mimo tego nie zdecydowała się zastosować najsurowszego środka zapobiegawczego tj. tymczasowego aresztu.
POSTĘPOWANIE JEST DWUINSTANCYJNE
Z decyzją sądu niegodziwi się śledczy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Prokurator złożył zażalenie. Sprawa w konsekwencji trafia do sądu wyższego rzędu. W tym wypadku był to Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Sąd rozpoznając zażalenie na postanowienie w przedmiocie aresztu zawsze wyznacza posiedzenie, na które ma prawo stawić się podejrzany (jeżeli wcześniej nie został pozbawiony wolności), jego obrońca i prokurator.
Jest to prawo podejrzanego, ale nie jego obowiązek. Nie musi się stawiać na posiedzeniu aresztowym wyznaczonym przez sąd II instancji.
POSIEDZENIE SĄDU
Końcem października 2019 roku odbyło się posiedzenie sądu w sprawie zażalenia prokuratury na niezastosowanie aresztu tymczasowego wobec Marzeny S.-C. i Roberta Sz.
Rzadko się zdarza, ale się zdarzyło, że Sąd Okręgowy w Poznaniu zaskarżoną decyzję zmienił i zastosował na trzy miesiące areszt tymczasowy wobec osób wchodzących do władz Wisły Kraków.
Na nieszczęście b.prezes Wisły Kraków , pani Marzena S.-C. zdecydowała, że osobiście wysłucha decyzji sądu. Zapewne nie liczyła się z możliwością zmiany decyzji Sądu Rejonowego.
DLACZEGO NIE WARTO BRAĆ UDZIAŁU W POSIEDZENIACH ARESZTOWYCH
Odpowiedź nasuwa się sama – prosto z sądu pani Marzena S.-C. została przetransportowana do Aresztu Śledczego. Drugi z podejrzanych skorzystał z pomocy obrońcy. Właśnie adwokatowi zlecił udział w posiedzeniu sądu. Dzięki. temu Roberta Sz. nie zatrzymano na sali rozpraw i nie przetransportowano od razu do aresztu.
Decyzja sądu o zastosowaniu aresztu tymczasowego jest natychmiast wykonalna. Dlatego, na wszelki wypadek, lepiej nie korzystać w tym przypadku z prawa do osobistego udziału w posiedzeniu aresztowym.
Zapraszam Cię do zapoznania się z innymi wpisami na blogu: UCHYLENIE ARESZTU W PRAKTYCE lub WNIOSEK O WSTRZYMANIE KARY.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }